במהלך נאום שנשא הערב לאומה הכריז נשיא מצרים מוחמד מורסי על מצב חירום למשך חודש בערים סואץ, איסמעיליה ופורט סעיד. ההחלטה באה בעקבות המהומות האלימות שהחלו בסוף השבוע האחרון והספיקו לגבות את חייהם של 45 בני אדם עד כה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת מצב החירום, תוגבל תנועת האזרחים בשלושת המחוזות החל מהשעה 21:00 ועד לשעה 06:00 למחרת. "המתקפות שמתבצעות בימים האחרונים הן בבחינת פעולות שאינן מקובלות נגד המדינה", אמר מורסי. "נהדוף את המהומות בכוח ובנחישות". הנשיא הבהיר: "אם אדרש לכך - אנקוט פעולות נוספות".

בתגובה לדבריו של הנשיא מורסי על הצורך בדיאלוג לאומי במדינה, מפלגת האופוזיציה העיקרית במצרית אמרה כי תוכניתו של הנשיא כפי שהוצגה אתמול אינה אמינה, והם לא יקחו בה חלק.

עימותים קשים בקהיר; עשרות הרוגים מסוף השבוע

"אין צורך להזיל דמעות". מורסי (צילום: AP)
הכריז על עוצר. מורסי | צילום: AP

אחרי סוף שבוע רווי אלימות ברחבי מצרים, יצאו גם הבוקר עשרות מפגינים לרחובות קהיר והחלו ליידות אבנים לעבר שוטרים, שהשיבו מצדם באמצעים לפיזור הפגנות. 45 בני אדם נהרגו עד כמה בארבעת ימי העימותים, שהקטלני ביותר בהם נרשם אתמול - במהלך השבת לבדה קיפחו את חייהם 32 אזרחים ואנשי כוחות הביטחון בעימותים האלימים בפורט סעיד.

הרוחות בעיר המצרית התלהטו אתמול אחרי שבית משפט מקומי גזר עונשי מוות על 21 נאשמים שהורשעו באחריות לאסון שהתרחש אשתקד בעקבות קטטה שפרצה במשחק כדורגל, במהלכה נהרגו 74 בני אדם.

אתמול איימו ארגוני האופוזיציה להחרים את הבחירות לפרלמנט שנקבעו להיערך באפריל הקרוב, אם המשטר החדש לא ישליט סדר ויביא לסיום המשבר שמטלטל את המדינה.

ראשיהם הפנו אצבע מאשימה לעבר הנשיא מוחמד מורסי וטענו כי הורה על שימוש מוגזם בכוח.