מועמר קדאפי שליט לוב נלכד בעיר הולדתו סירט - ונהרג. כך מסרה הערב הממשלה הזמנית של לוב בהודעה רשמית. קודם להודעה הזו, גורמי אופוזיציה בעיר מיסטרה סיפרו לסוכנויות הידיעות כי קדאפי נתפס בבונקר תת קרקעי שהוכן מבעוד מועד בעיר. כעת מקווים כוחות האופוזיציה, לאחר כיבוש העיר שנחשבה למעוזו האחרון של קדאפי, להתחיל בלוב מהפך שלטוני שבסופו ייערכו במדינה בחירות דמוקרטיות.

מפרטים נוספים עולה שקדאפי נפצע בשתי רגליו, במהלך חילופי האש בין שומריו לכוחות המורדים. "הוא אכן נפצע והובל באמבולנס לבית החולים", כך סיפר עבד-אל מג'יד, גורם בכיר במועצה הצבאית של המורדים בשיחת טלפון לסוכנות הידיעות רויטרס. על פי דיווחים נוספים הועברה גופתו למקום סודי משיקולי אבטחה.

על פי דיווחים הממשיכים להגיע מסירט, עולה כי עם קדאפי שהו יועצו ובן דודו אחמד איברהים, שר ההגנה שלו - אבו בקר יונס. שניהם נהרגו באירוע. עם הישמע ההודעה בטלוויזיה הלובית החלו רבים בטריפולי לצאת לרחובות ולנופף בדגלי לוב החדשים בצבעי אדום ירוק ושחור. סוכנות הידיעות הצרפתית AFP שידרה תמונה קשה של גופת קדאפי מוחזקת בידי המורדים - אך עדייין לא ברור אם התמונה הזו אמיתית.

רשת הטלוויזיה אל ערביה מדווחת כי היא תשדר תמונות של הגופה, כדי להוכיח את מותו של הרודן. בנו של קדאפי, מותאסים, נתפס חי בסירט על ידי כוחות של מועצרת המעבר הלובית. בנו האחר, סייף אל איסלם, ברח למדבר בדרום המדינה.

 

ברכות חובקות עולם לאחר המבצע המוצלח

מנהיגים רבים מרחבי העולם מיהרו לברך את העם הלובי, וקיוו כי עתה המדינה תתקרב יותר למערב ותהפוך לדמוקרטיה. "ארה"ב עוסקת כעת בניסיונות לאשר את הדיווחים על מותו של קדאפי, או מעצרו", אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה.

"אם הידיעה הזו אכן נכונה, זהו דבר מצוין", אמר ראש ממשלת הולנד. אליו הצטרף דימיטרי מדבדב נשיא רוסיה שאמר: "אני חושב שהעם הלובי צריך לקבוע את גורלו של קדאפי".

בנאט"ו, שבחודשים האחרונים סייעה לכוחות האופוזיציה ותקפה יעדים רבים המזוהים עם שלטון קדאפי, אמרו כי עוד מוקדם לצאת בחגיגות. "ייקח לנו זמן לאשר את הדיווחים", הוסיף גורם בכיר לסוכנות הידיעות רויטרס.

בהכנת הידיעה השתתפו: עמית ולדמן, תום שרון, ערד ניר ואהוד יערי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק