רכב לבן - ירוק, המכונית החשמלית (צילום: חדשות 2)
העזתית החשמלית הראשונה | צילום: חדשות 2

"בטר פלייס" - הגרסה העזתית: לא רק אצלנו, כי אם גם ברצועת עזה, כך נראה, מנסים לחשוב חסכוני וירוק. אם תשאלו את מונזר אל-קסאס, נהג מונית תושב הרצועה, הוא יספר לכם שמשבר הדלק החמור בעזה לא הגיע אליו. מדוע? כי הוא הרכיב את המכונית החשמלית הראשונה שנוסעת בעזה.

"נסיעת מבחן" עם העזתית החשמלית:

היא נראית כמו ריקשה מודרנית, מונעת על גלגלים עבים קצת יותר מגלגלי אופניים, אבל אל-קסאס נוהג בה בגאווה. הוא הרכיב אותה בחצר ביתו ממרכיבים מקומיים - מבלי שאפילו היה זקוק, לטענתו, להברחת חומרים להרכבת הרכב דרך המנהרות.

הרכב, שכבר זוכה לתשומת לב רבה ברצועה, מגיע למהירות מרבית של 20 קמ"ש, מסוגל לשאת משקל הנע בין 120 ל-150 ק"ג ומורכב ממתכת, כבלים חשמליים ובטרייה קטנה.

יהפוך לאמבולנס לשעת חירום?

"היא מזכירה לי את הרכבים בהם משתמשים במגרשי הגולף ונמלי התעופה, אבל אני מתכוון לפתח אותה, כך שתנוע באמצעות אנרגיה סולרית", אומר אל-קסאס ומזהיר: "צריך לנהוג בה לאט, בגלל בעיות הכבישים והדרכים ברצועה". במשך שלושה ימים הוא עמל על בנייתה, וטוען כי זוהי ההוכחה שלא קשה עוד לייצר כלי רכב בעזה.

ויש לו גם ציפיות. "ברצוני לתרום את המכונית לשירותי ההצלה, כך שתסייע בהענקת עזרה ראשונה. היא תצויד בבלוני חמצן ותעניק סיוע במצב חירום", אומר אל-קסאס - שמוכר ברצועה כמי שכבר הקים מספר פרויקטים חסכוניים בתחום החשמל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק