סכנה להתפשטות קרינה (צילום: רויטרס, חדשות)
מצרים בדרך לגרעין? | צילום: רויטרס, חדשות

האם מצרים מצטרפת למרוץ הגרעיני? פקחים של האו"ם מצאו שרידי אורניום מועשר למטרות צבאיות במצרים - כך נחשף היום מהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

סוכנות הידיעות איי-פי חושפת דוח חסוי של הסוכנות לאנרגיה אטומית שנחתם רק אתמול. בדוח נכתב כי שאריות האורניום נמצאו במדינה בשנים 2007-2008. זו הפעם הראשונה שנחשף כי נמצאו שאריות מסוג זה במצרים.

מקור דיפלומטי, שדרש להישאר בעילום שם, צוטט באומרו כי הסוכנות הורתה לעובדיה שלא לדבר על הדוח עם שום גורם. הסוכנות הבינלאומית, שבראשה עומד אזרח מצרי, מחמד אל-ברדעאי, סירבה לפרט את הסיבה להסתרת המידע.

קהיר: הממצאים - לא למטרות צבאיות

מובארק נשיא מצרים (צילום: חדשות 2)
חוסני מובארק | צילום: חדשות 2

בדוח מופיעה גם תשובת המצרים לממצאים. ההסבר המצרי הוא כי השרידים ככל הנראה הגיעו ממכולות שהכילו חלקיקים שאינם למטרות צבאיות. נשיא מצרים חוסני מובארק התבטא בעבר כי ארצו מתכוונת לצאת בתכנית גרעין משלה. יחד עם זאת, מצרים לא הודיעה בשנים האחרונות על כוונתה להשיג אורניום מועשר.

הדוח מציין גם כי שרידי האורניום המועשר נמצאו סמוך לאורניום לא מועשר. עוד מצויין כי השרידים נמצאו באזור הנקרא אנסאס, הממוקם צפון-מזרחית לבירה קהיר. הסוכנות לאנרגיה אטומית, על פי הדוח, מתכוונת להמשיך לחקור את הנושא.