איש עומד ליד שמשת מכונית מנופצת (צילום: רויטרס)
מכונית תופת בדמשק | צילום: רויטרס

17 אזרחים נהרגו הבוקר (שבת) ו-14 נפצעו בהתפוצצות מכונית תופת בבירת סוריה דמשק. הטלויזיה הסורית מדווחת כי במכונית הוטמנו כ-200 קילוגרמים של חומר נפץ. הפיצוץ הוא השלישי בגודלו בסוריה השנה.

על פי הטלויזיה המקומית, מדובר באחד מפיגועי הטרור הגדולים ביותר מאז שנות ה-80 המוקדמות שהוצאו לפועל על ידי ארגון צבאי איסלמי. "מדובר בפעולת טרור שהתרחשה באזור שוקק חיים", אמר שר הפנים של סוריה, בסאם עבדאל מג'יד. "זו מתקפה פחדנית".

הפיצוץ אירע סמוך למקום קדוש לצליינים מלבנון ואירן, על הכביש שמוביל לנמל התעופה בעיר. סוכנות הידיעות הסורית (סאנה) מדווחת כי מקום הפיצוץ היה בחלקה הדרומי של דרך מאהלק, אזור הומה אדם. עדי ראייה דיווחו כי חלונות נופצו בבניין הנמצא כמאה מטרים ממקום הפיצוץ וכי חלקי המכונית שהוטמן בה חומר הנפץ התפזרו לכל עבר על הכביש.

הפעם האחרונה בה התפוצצה מכונית תופת בדמשק הייתה בחיסולו על עימאד מורנייה, בכיר בחיזבאללה בפברואר השנה. בחודש שעבר נרצח בכיר ביטחוני בכפר נופש בדרכים מסתוריות.

אתמול (ו'), נאם מזכ"ל החיזבאללה חסן נסראללה לרגל יום ירושלים העולמי והתייחס לחיסולו של מורנייה. "כל אחד ואחד מאנשי חיזבאללה לא יישן ולא ינוח עד שינקמו את חיסולו של עימאד מורנייה", איים נסראללה.

הרשויות בסוריה מתגאות בשמירה על יציבות במדינה, שמונה 19 מיליון איש. המוניטין של שירות הביטחון הפנימי של סוריה מאותגר בשנתיים האחרונות על ידי מספר פיגועים והתקפות בקנה מידה גדול.

בספטמבר, 2006 נבלמו ונהרגו ארבעה אזרחים סורים בעת ניסיון להפציץ את שגרירות ארצות הברית במדינה. ביולי, 2007 פיצוץ במתקן צבאי הוביל למותם של 15 חיילים סורים ולפציעתם של 50 נוספים. הטלוויזיה הסורית דיווחה באותו הזמן כי "לא מדובר במעשה טרור". כמה חודשים לאחר מכן, הופצץ, על פי פרסומים זרים, מתקן גרעיני על ידי ישראל, ובפברואר השנה חוסל בכיר החיזבאללה עימאד מורנייה, שהיה ברשימת המבוקשים הבכירים של ארצות הברית.