עלי חביב יחד עם אסד, ארכיון
אסד עם עלי חביב בתמונה מ-2007 | צילום: AP

אתר חדשות בסוריה, שמהימנותו אינה ברורה, מדווח הבוקר כי שר ההגנה הסורי לשעבר, שהודח רק אתמול מתפקידו על ידי הנשיא בשאר אסד, נרצח הלילה בביתו שבדמשק. חשוב לציין כי בשלב זה אין אימות לדיווח ממקורות אחרים.

על פי הדיווח, גופתו של השר לשעבר, האלוף (לואא') עלי חביב בן ה-72, נמצאה במהלך הלילה, פחות מ-24 שעות לאחר הדחתו המפתיעה מהתפקיד - בעיצומו של מרחץ הדמים בסוריה. כלי התקשורת של גורמי האופוזיציה טוענים כי מדובר ברצח.

אתמול הדיח אסד במפתיע את שר ההגנה. החלפת שר על ידי בשאר בעיצומה של הלחימה מעידה על סדקים רציניים בהנהגה הסורית. ההודעה הרשמית המגומגמת משהו של אסד אתמול, מעידה מצד אחד על כך שחילופי השרים באו כתוצאה משיחותיו של אסד עם הציבור ודרישות ששמע ממנו, ומן הצד השני - נמסר כי עלי חביב מאוד חולה והגיע זמנו ללכת. במקומו, מונה לתפקיד הרמטכ"ל דאוד רג'חה, המפקד הנוצרי הראשון של צבא סוריה.

בשתי היממות האחרונות, בידודו של אסד הופך לכמעט מוחלט. בין סוריה וטורקיה יש מריבה גדולה, שעשויה להתפתח לעימות, אולי אפילו עימות אלים. במקביל, סעודיה ומדינות המפרץ הפרסי מגנות את אסד על "הפעלת מכונת הרג על עמו", לדברי מלך סעודיה.

בינתיים, אסד מצליח באמצעות הפעילות האינטנסיבית של הצבא להוריד את גובה הלהבות בתוך ארצו, אך מצד שני, ההכרעה נתונה בידי הצבא, שעדיין לא בטוח לטובת איזה צד הוא יתייצב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק