המונים בהפגנה נגד המיליציות. ארכיון (צילום: AP)
המונים בהפגנה נגד המיליציות. ארכיון | צילום: AP

נלחמים בקיצוניים: רבבות מתושבי העיר בנגזי שבמזרח לוב השתתפו אמש בהפגנת ענק בקריאה לפרק את המיליציות האסלאמיות במדינה מנשקן. המפגינים נשאו כרזות המגנות את רצח השגריר והשתלטו על מספר מפקדות של ארגונים חמושים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הלילה הסתערו אלפי בני אדם על מפקדות של ארגון "אנסר אל-שריעה", העומד על פי החשד מאחורי המתקפה על הקונסוליה האמריקנית בעיר בשבוע שעבר - במהלכה נרצחו שגריר ארה"ב בלוב ושלושה דיפלומטים אמריקנים נוספים. המפגינים הסירו את דגלי הארגון והעלו כלי רכב באש.

על פי כמה דיווחים, חמושים באחת המפקדות המותקפות פתחו באש לעבר המפגינים. "יצאנו להפגנה שקטה, אך כשהגענו הם החלו לירות לעברנו", סיפר סטודנט שנכח במקום. בעימותים שפרצו בין המפגינים לבין אנשי המיליציה נהרגו שלושה בני אדם.

המפגינים גינו את רצח השגריר

כריסטופר סטיבנס, שגריר ארה"ב שנרצח בבנגז (צילום: AP)
כריסטופר סטיבנס, שגריר ארה"ב שנרצח בבנגז | צילום: AP

עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי אנשי "אנסר אל-שריעה" נאלצו לסגת מהבסיס המרכזי האחרון שבו החזיקו בבנגזי, בעקבות הסתערות ההמון. "הגענו למחנה ולא מצאנו שם אף אחד", סיפר אחד הנערים במקום. המפגינים בזזו כלי נשק שהותירו הלוחמים בשעת מנוסה.

כ-30 אלף בני אדם השתתפו אמש במחאה חסרת התקדים, שנערכה תחת הסיסמה "להציל את בנגזי", והביעו את תמיכתם בצבא ובממשלה. המפגינים דרשו להוציא את הארגונים החמושים אל מחוץ לחוק ולהשיב את הביטחון למדינה.

חלק מהמפגינים נשאו שלטים המביעים צער על מותו של השגריר, עליהם נכתב "לוב איבדה ידיד" ו"דורשים צדק עבור כריסטופר סטיבנס". בשולי ההפגנה פרצו כמה מאות בני אדם למבנים השייכים לארגון חמוש נוסף במדינה. "סילקנו את כל החמושים וקראנו לצבא להשתלט על המקום", סיפר אחד המפגינים.