צבא עירק מתקרב להבסת דאע
העימות נמשך | צילום: רויטרס

העימות בעירק נמשך: כוחות הצבא העירקי והלוחמים הכורדים ניסו היום (שישי) להשתלט מחדש על שתי עיירות בצפון המדינה, הנמצאות בשליטת ארגון הטרור האסלאמי דאעש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מקורות ביטחוניים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי הכוחות הכורדים, בגיבוי חיל האוויר האמריקני, הצליחו לשלוט בכניסה המזרחית לעיר ג'לאולה, בה התרחשו עימותים רבים בשבועות האחרונים.

בנוסף על כך, כוחות הצבא העירקי הצליחו להתקדם לעבר העיר סעדיה הסמוכה, במתקפה משולבת מהאוויר ומהקרקע. שתי העיירות נמצאות בסמוך לגבול עם אירן, ובסמוך לשטח הנמצא בשליטה כורדית סמי-אוטונומית.

כוחות דאעש מתבצרים
כוחות דאעש מתבצרים | צילום:

כוחות צבא עירק פתחו ביום שלישי במתקפה נגד לוחמי דאעש במטרה לסלקם מאזור תיכרית, עיר הולדתו של סדאם חוסיין, מנהיג המדינה לשעבר שהוצא להורג. במקביל, הודיעה סוכנות הסיוע לפליטים באו"ם כי תחל במבצע לאספקת ציוד ליותר מחצי מיליון בני האדם שנעקרו מבתיהם כתוצאה מהלחימה העזה בצפון המדינה. "מדובר בסיוע הגדול ביותר שאני זוכר מהעת האחרונה", אמר אדריאן אדווארדס, דובר הסוכנות.

לוחמי דאעש המתבצרים באזור תיכרית נערכו מבעוד מועד למתקפה והקיפו את העיר במוקשים, מטעני צד וצלפים שהוצבו במקום. לא ידוע כרגע כמה אבידות יש לצבא העירקי, שנחוש לנשל את ארגון הטרור האכזרי מהמוקדים עליהם השתלט. נציגי דאעש שיגרו מסר גם לארה"ב התומכת בהתנגדות, והצהירו כי יתקפו מטרות אמריקניות "בכל מקום" אם התקיפות האוויריות נגד הארגון יימשכו.

דאע
לוחמי הארגון, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

"הכוחות שלנו מתקדמים לעבר תיכרית משני כיוונים שונים, עם גיבוי של הליקופטרים, מרגמות וירי ארטילריה לעבר מטרות של לוחמי דאעש הנמצאים מסביב לעיר", אמר בכיר בצבא עירק לסוכנות הידיעות רויטרס. את הדברים אמר שעה שכוחותיו החלו בתקיפת מטרות דאעש, בלחימה שעלולה לגבות קורבנות רבים ברחבי אחת הערים החשובות ביותר במדינה השסועה.

ארגון הטרור הקיצוני, שנודע בשל אכזריותו יוצאת הדופן, הרג ההמונים ועריפת ראשי קורבנותיו, החל לפני חודשיים במסע ההשתלטות על ערים בצפון ומערב עירק. תחילה כבשו לוחמיו אזורים בערים הסוניות תיכרית ומוסול, כמו גם את סכר מוסול, השולט על המים המסופקים למיליוני אזרחים ברחבי המדינה.