כיצד הגיע פסל ברונזה עתיק ונדיר של האל היווני אפולו לרצועת עזה? על השאלה הזאת מנסים לענות בימים אלה מנגנוני הביטחון של חמאס ברצועה. תמונה ראשונה של הפסל העתיק צצה באתר המכירות הפומביות eBay לאחר שדייג תושב הרצועה סיפר כי מצא אותו בים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדייג, תושב הרצועה בן 26, סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הבחין בפסל דמוי אדם במים הרדודים, במרחק של כמאה מטרים מהחוף - צפונית לגבול בין עזה למצרים. בתחילה חשב הדייג כי מדובר בגופה חרוכה, אך לאחר שצלל - גילה כי מדובר בפסל הנדיר.

לאחר מציאת הפסל התייעץ הדייג עם מומחי ארכיאולוגיה ברצועה ולזמן קצר הוא אף עמד למכירה באתר המכירות הפומביות. תג המחיר שהודבק לו הוא חצי מיליון דולר - מחיר נמוך בהרבה מהערך המשוער של הפסל. בעקבות הפרסום הגיעה המשטרה אל ביתו של הדייג, נטלה את הפסל ואף דרשה להוריד את הפרסום מ-eBay. כעת אומרים ברצועה כי נערכת חקירה לבירור פרטים נוספים על הפסל, מקורו וערכו.

על פי ההערכות, שמתבססות על התמונה שפורסמה, הפסל נוצר בין המאה הראשונה למאה החמישית - כלומר, גילו הוא כ-2,000 שנה לערך. "זה פסל ייחודי", אמר ז'אן מישל טראגון, היסטוריון מבית הספר הצרפתי לארכיאולוגיה בירושלים. "אין לו מחיר, הוא מיוחד מדי. זה כמו לשאול מה המחיר של המונה ליזה. נדיר מאוד למצוא פסל כזה שלא עשוי משיש או אבן אלא ממתכת". ההיסטוריון הוסיף כי על פי התמונה - מצבו של הפסל טוב וקשה להאמין כי הוא נמצא בים.

משקלו של הפסל הוא כ-500 ק"ג וארכיאולוגים רבים מרחבי העולם עושים מאמצים להשיג גישה אל הפסל ולבחון אותו. חוקרי התקופה ההלניסטית מעלים שאלות רבות על מוצא הפסל, אך נכון לרגע זה - כל מה שיש להם הוא תמונה אחת של הפסל, על רקע שמיכה עם איורים של הדרדסים.