על רקע הדיווחים על הפסקת אש בין ישראל לחמאס ביוזמתה של מצרים, בחמאס דחו מכל וכל את סעיפי היוזמה. "נמשיך בירי ואף נגביר אותו", מסרה הזרוע הצבאית של חמאס בהודעה מיוחדת. "לא פנה אלינו כל גורם רשמי או בלתי רשמי בנוגע להפסקת האש כביכול, שמדווחים עליה באמצעי התקשורת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בזרוע הצבאית גדודי עז א-דין אל קסאם הדגישו כי סעיפי היוזמה "לא שווים את הנייר שהם כתובים עליו, זו כניעה". עוד נמסר מהארגון: "המערכה שלנו עם האויב נמשכת, נגביר את היקפה וחריפותה כדי לנקום על דם חברינו שנשפך".

בנאום מעט היסטרי של מנהיג החמאס איסמעיל הנייה, ששודר ממקום מחבואו, הוא חזר אמש וטען שסבב הלחימה הנוכחי הוא תוצאה של יוזמה והכנה ישראלית. הוא דחה את ההאשמות כלפי ארגונו, לפיהן הם אלה שאחראים ללחימה שגרמה לנזק גדול בעזה. "אנחנו אומרים את זה באופן פשוט וברור: הבעיה איננה הרגיעה, הבעיה היא המציאות בעזה - הסגר, ההפצצות ואי הגעת המשכורות לפקידים", טען הנייה.

_OBJ

עוד קודם לכן, בהודעה רשמית של מצרים, נכתב כי היא קוראת לישראלים ולפלגים הפלסטינים בעזה לעצור מיד את האש בטענה שנפילת קורבנות נוספים אינה פועלת לטובת אף אחד מהצדדים. "ישראל תפסיק את ההתקפות בעזה, בתמורה להפסקת הירי של הפלגים הפלסטינים מעזה, כולל הפסקת השימוש במנהרות", כך על פי התכנית המצרית. עוד על פי היוזמה: מעברי הגבול בין רצועת עזה לישראל ייפתחו, כולל מעבר רפיח למצרים, שבו תוקל התנועה למעבר של אנשים וסחורות. שאר הסוגיות יידונו לאחר מכן בין הצדדים. על פי היוזמה, ההבנות הללו אמורות להיכנס לתוקף הבוקר ב-9:00.

המצרים מזמינים משלחות של נציגים ישראלים ונציגים מהפלגים הפלסטינים לפגישה בקהיר שתיערך ב-48 השעות הקרובות, על מנת להשלים את הדיון בשאר הסוגיות שיועלו אחרי הפסקת האש המיידית. על פי הדיווח, השיחות בין הצדדים לא ייעשו בפגישה ישירה, אלא בנפרד באמצעות מתווכים. מוקדם יותר דווח במצרים כי מזכיר המדינה ג'ון קרי נמצא בדרכו לקהיר, דבר המעיד על רצינות המהלך, שצפוי לזכות לגיבוי מלא מהאמריקנים.

_OBJ

המצרים מציגים - המתווה להפסקת האש

במסמך שהגיע לידי חדשות 2 Online ממקורות רשמיים במשרד החוץ המצרי נכתב כי "הצדדים צריכים לבצע את הדברים הבאים במהלך תקופת הפסקת האש", כך נראית היוזמה:

א. ישראל תפסיק את כל פעולות התוקפנות נגד רצועת עזה ביבשה, בים ובאוויר, תוך שימת דגש על אי ביצוע פלישות קרקעיות לרצועת עזה או תקיפה של אזרחים.

ב. כל הפלגים הפלסטינים ברצועת עזה יפסיקו את כל פעולות התוקפנות ברצועת עזה כלפי ישראל באוויר, בים וביבשה, וגם מתחת לפני הקרקע, תוך שימת דגש על הפסקת שיגור הרקטות מסוגיהן השונים והמתקפות על הגבול או תקיפת האזרחים.

ג. פתיחת המעברים בהקלת מעברם של אנשים וסחורות באמצעות מעברי הגבול לאור היציבות הביטחונית בשטח.

ד. אשר לסוגיות הנוספות לרבות נושא הביטחון אלה יידונו בין הצדדים.

על פי המתווה, זהו מנגנון ביצוע היוזמה:

א. נקבעה השעה 06:00 בבוקר על פי שעון גריניץ' (09:00 שעון ישראל) ליום ה-15 ביולי, כשעת כניסתן לתוקף של הבנות הרגיעה בין הצדדים, כך שהפסקת האש תיכנס לתוקף בתוך 12 שעות מרגע הכרזת היוזמה המצרית בקבלת שני הצדדים את היוזמה ללא תנאים מוקדמים.

ב. משלחות רמות דרג של ממשלת ישראל והפלגים הפלסטינים תגענה למצרים בתוך 48 שעות מאז תחילת ביצוע היוזמה לצורך השלמת השיחות, לייצוב הפסקת האש ולהמשך הצעדים לבניית האמון בין שני הצדדים. השיחות יתקיימו עם כל אחד מהצדדים בנפרד (בהתאם להבנות ייצוב הרגיעה בקהיר משנת 2012).

ג. שני הצדדים מחויבים לא לבצע אף מעשה שעשוי להשפיע לרעה על ביצוע ההבנות. מצרים תקבל ערבויות משני הצדדים למחויבות כלפי מה שיוסכם עליו, היא תעקוב אחר הביצוע ותזמן להתייעצות כל אחד מהצדדים במידה ויתבצעו פעולות שיערערו את יציבות ההסכם".