ביקורת חריפה על ישראל בוועידת המדינות הבלתי מזדהות בטהרן - מול עיניו של מזכ"ל האו"ם באן קי מון. מנהיגה הרוחני של אירן עלי חמינאי נשא הבוקר נאום מול באי הוועידה, אותה העברנו בשידור ישיר. בהתייחסו לישראל אמר שהיא "מבצעת טבח בפלסטינים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מדינות המערב עושות הכל כדי למנוע את הזכות הבסיסית של אירן לאנרגיה גרעינית", המשיך חמינאי. בקהל יושבים נשיא מצרים מוחמד מורסי וכאמור, גם מזכ"ל האו"ם באן. "המשטר הציוני מהווה איום על השלום העולמי", הוסיף חמינאי.

מוקדם יותר היום נחת נשיא מצרים החדש מוחמד מורסי בטהרן לביקור היסטורי - הראשון של נשיא מצרי באירן מאז 1979 - כדי להשתתף בוועידה. נשיא אירן אחמדינג'אד קיבל את פניו של מורסי בחיבוק ונשיקה מסורתית על שתי הלחיים. היחסים הדיפלומטיים בין המדינות נקטעו ב-79', עם המהפכה האסאלמית באירן, בשל קשריה של מצרים עם ישראל, שמשטר האייתולות לא ראה בעין יפה.

מורסי ואחמדינג'אד. מתקרבים (צילום: הטלוויזיה האירנית)
מורסי ואחמדינג'אד, מוקדם יותר היום | צילום: הטלוויזיה האירנית

בנאומו התייחס מורסי למשבר הסוריה ואמר שזו חובתם המוסרית של חברי הוועידה "לתמוך בכוחות ההתנגדות הסורים". עם זאת, הוא קרא לכל הצדדים להגיע לשולחן המשא ומתן כדי להביא להפסקת שפיכות הדמים במדינה. במהלך הנאום עזבו אנשי המשלחת הסורית את האולם.

בסוגייה הפלסטינית, אמר מורסי שיעשה הכל כדי לקדם הכרזה על מדינה פלסטינית באו"ם. הנשיא המצרי ביקר את ישראל שלא מאפשרת לפלגים הפלסטינים לשוחח ביניהם ולא מאפשרת מעבר של גורמים פלסטינים להתדיינות.  

מזכ"ל האו"ם נאם - ולא גינה את דברי חמינאי

אחרי מורסי עלה מזכ"ל האו"ם באן קי מון לשאת דברים. הוא התייחס בהרחבה לאביב הערבי, למשבר בסוריה, לזכויות אדם ברחבי העולם וגם לגרעין האירני - אבל לא גינה באופן ישיר את הדברים הבוטים של עלי חמינאי מוקדם יותר היום.

"אני קורא לכל מדינות הבלתי מזדהות לעבוד על פי החלטות האו"ם כדי לקדם את השלום בעולם", אמר באן. "אנו מוכרחים למנוע סכסוך בכל האמצעים".

לדבריו, "אני דוחה את האיומים על ידי מדינות חברות באו"ם להשמיד מדינות אחרות, ואני דוחה את שלילת העובדות ההיסטוריות כמו השואה".

אחמדינג'אד: "לשנות את ההנהגה הבינלאומית"

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד, שקיבל על עצמו בשעות הצהריים את תפקיד נשיא המדינות הבלתי מזדהות, הכריז מעל בימת הוועידה בטהראן - "הגיע הזמן לשנות את מנגנון ההנהגה הבינלאומית".

אחמדינג'אד טען ש"לאורכה של ההיסטוריה ישנם כוחות של מיעוט ששולטים על הרוב. בעבר זו הייתה העבדות , הקולוניאליזם ועכשיו - מדינות משתמשות בקפיטליזם כדי לשלוט בעולם".

"השליטה בפלסטינים", המשיך הנשיא האיראני, "וחוסר היכולת של ההנהגה העולמית לפתור את הבעיה הפלסטינית, היא דוגמא לחוסר היכולת של ההנהגה העולמית, האו"ם, לפעול למען מי שלא משרת את האינטרסים של המדינות הקפיטליסטיות החזקות".

אחמדינג'אד התייחס גם למשבר הכלכלי המחריף וציין - "עכשיו, עם פרוץ המשבר הכלכלי העולמי, המדינות הקפיטליסטיות חלשות וזה הזמן לערוך שינויים עולמיים, שינויים לטובת עולם צודק יותר עם ערכים כמו אחווה ושיוויון. ערכים עליהם דיבר "הנביא"".