התעללות קשה מול המצלמה. קשה לצפייה (צילום: יוטיוב)
מכות רצח מול המצלמות. קשה לצפייה | צילום: יוטיוב

זוועות המשטר הסורי נמשכות: אם וכשיועמדו הנשיא ואנשי משטרו לדין בגין פשעים נגד האנושות, סביר להניח שאחד מהסרטונים שיוצגו במשפט יהיה זה המופץ בשעות האחרונות בכלי התקשורת הערביים, בהם נראית התעללות קשה מצד אנשי ה"שביחה", "רוחות הרפאים", הבריונים לובשי האזרחי של המשטר - באזרחים כפותים שנעצרו במהלך המחאה נגד המשטר בעיר חומס הנצורה.

בסרטון הווידאו נטען כי מדובר במספר צעירים סורים בני 17, שיצאו להפגין בעיר. "השביחה מתעללים בנערים, אחרי שעצרו אותם ללא סיבה ושאלו אותם מה הייתה הסיבה ליציאתם להפגנה ומי שילם להם כדי להפגין", דיווחו כלי התקשורת הערביים.

בבית הלבן מיהרו להכחיש, ארכיון (צילום: AP)
חומס בוערת, אתמול | צילום: AP

התמונות הקשות צולמו, על פי הדיווח, אתמול - על ידי אחד מאנשי ה"שביחה". הן מתעדות התעללות קשה, מכות והשפלה שעוברים הנערים הכפותים אל מול המצלמה. בתיעוד נשמעים גם המתעללים מקללים ומגדפים את הצעירים הכפותים.

בשבוע שעבר, במהלך ניסיון פריצה לאחד הבתים בחומס, הרגו אנשי ה"שביחה" לפחות 20 מתושבי הבית, בני שלוש משפחות.

מחריף המשבר ההומניטרי

בינתיים, בחומס הנצורה מזה יותר משבועיים, הופך המצב בעיר למשבר הומניטרי של ממש. הזבל נערם ברחובות ואלפים לא אוכלים במשך ימים בגלל המצור המוטל על העיר על ידי כוחות אסד. האזרחים מספרים על תנאי מחייה קשים, בצל המשך המבצע הצבאי המתנהל בה - מן הקרקע ומן האוויר.

מחאה בעיר חומס הנצורה (צילום: רויטרס)
מחאה בעיר חומס הנצורה | צילום: רויטרס

עדויות חדשות, המתווספות לעדויות הקשות שכבר נשמעו, חושפות היבט נוסף של הקשיים עמם ניצבים תושבי העיר. "איננו יכולים לצאת לרחוב בגלל הצלפים הניצבים על הגגות", מספר לרשת הטלוויזיה "פראנס 24" צעיר תושב העיר בשם הבדוי אבו ראמי (25). "בשל כך, אנחנו ממוטטים קירות בתוך מבני המגורים וחופרים מנהרות מבלי לצאת החוצה. בעיקר אנחנו מחפשים אחר לחם ותרופות. אנחנו רעבים, קר לנו ואנחנו נאלצים לחטט בזבל בחיפוש אחר אוכל. מרבית החנויות בעיר נהרסו". 

 

צפו: ההתעללות הקשה בנערים בחומס

המצב בעיר אינו מאפשר אפילו להשתתף בהלוויות ההרוגים. "אנחנו קוברים את קרובינו בחצרות הבתים, בגנים העירוניים ובחניונים ציבוריים", מוסיף אבו ראמי. "אם ההפצצות יימשכו כך גם בימים הבאים, ניאלץ לקבור את ההרוגים בקברי אחים".

בשטח, הצבא פועל על מנת לבודד שכונות שלמות ולמנוע כל אפשרות לפעילי האופוזיציה ליצור קשר. "אנחנו מוקפים בחיילים. אין חשמל, אין אינטרנט, אין טלפונים סלולריים", מוסיף אבו ראמי. "חומס כמעט מנותקת לחלוטין מיתר ערי סוריה ומהעולם". 

 

תזכורת: התיעוד הקשה מחומס, לפני שבועיים

וגם כאן, מוצרים את האסוציאציה לסוגיה הפלסטינית. "בין בתי המגורים חפרנו מנהרות כמו ברפיח", מספר תושב שכונת כארם א-זייתון. "אנחנו קוראים לה 'מנהרת-רפיח' והיא מסייעת לנו לא להיות חשופים לירי הצלפים. זה כמו בפלסטין כאן, ואפילו גרוע - כי מי שיורה ומי שנפגע זה הם בני אותו העם". 

 

משפחה עוזבת את ביתה בגלל התקיפה בעיר אדלב

העדויות הללו מצטרפות לעדויות נוספות מהימים האחרונים, בגין פשעים חמורים המנוגדים לחוק הבינלאומי, המבצע המשטר הסורי בבני עמו. שלשום העיד קצין בכיר לשעבר בצבא סוריה, שערק לכוחות האופוזיציה, כי הצבא עושה שימוש בנשק כימי כנגד אוכלוסייה אזרחית בחומס, במטרה להקל את כניסת הצבא לאזור.

לדברי עדי ראייה, צבא סוריה משתמש בתושביה גם כ"מגן אנושי" ומציב אותם על טנקים בניסיון למנוע פעולות חמושות של כוחות האופוזיציה נגד משורייני הצבא הפועלים בעיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק