נהרג במהומות. מייק דין
נהרג במהומות. מייק דין | צילום:

בין עשרות האנשים שנהרגו היום (ד') ברחבי מצרים, ישנם לפחות שלושה עיתונאים, אחד מהם הוא צלם רשת "סקיי", מייק דין, שחי בירושלים וסיקר את הנעשה בישראל במשך שנים ארוכות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מנהל רשת השידור הבריטית, ג'ון ריילי, פירסם בהודעה רשמית כי "כולם בסקיי ניוז המומים ממותו של מייק. הוא היה עיתונאי מנוסה ומוכשר שעבד איתנו שנים רבות. האובדן של חבר ותיק ואהוב יורגש ברשת היטב. אנו מתפללים למען משפחתו ורעייתו, ואנו נספק להם תמיכה בימים הקשים האלה".

גם המגישים ברשת "סקיי" דיווחו על מותו של חברם. "מייק היה חלק מהצוות שסיקר היום את האירועים בעיר הסוערת קהיר", סיפרו לצופים, "הוא עבד יחד עם הכתב סאם קיילי כשנורה. הוא קיבל טיפול רפואי, אבל מת זמן קצר אחרי שנפגע. מייק היה בן 61 וחווה הרבה מאוד אירועים חדשותיים".

מצרים הכריזה על מצב חירום למשך חודש

בינתיים, ממשיכים לגנות בעולם את מקרי האלימות הקשים בארץ הנילוס, וקוראים לכוחות הצבא הפועלים מטעם הממשלה הזמנית ולתומכי האחים המוסלמים לחדול ממעשי האלימות והמהומות שגובות קורבנות רבים בנפש. שר הבריאות המצרי הודיע כי נהרגו עשרות בני אדם ויותר מ-800 נפצעו. בשעה 17:00 הוכרז מצב חירום למשך חודש ברחבי המדינה.

באיחוד האירופי הביעו דאגה גדולה עקב ההידרדרות במצב במדינה והדיווחים על האלימות קשה בקהיר, באלכסנדריה ובערים נוספות במדינה. "הדיווחים על מקרי המוות והפצועים הרבים מאוד מדאיגים", אמר מייקל מאן, דובר המשרד למדיניות חוץ של האיחוד האירופי. "אנו מתריעים ואומרים שהאלימות לא תוביל לשום פתרון וקוראים לרשויות במצרים לגלות איפוק מרבי".

גם בטורקיה הצטרפו לגינויים - אך כיוונו בעיקר לכוחות הצבא וקראו לממשלת מצרים שלא לנקוט בפעולות אלימות כנגד המפגינים תומכי מורסי. נשיא טורקיה עבדוללה גול התייחס היום למהומות האלימות במצרים וגינה כל אפשרות של שימוש בכוח נגד האזרחים המפגינים: "כל פעולה צבאית המופנית נגד אזרחים במצרים היא בלתי מתקבלת על הדעת", אמר גול.

דיווחים סותרים על מספר ההרוגים

ראש הממשלה הטורקי רג'פ טייפ ארדואן הגדיל לעשות וכינה את המתרחש במדינה "טבח". "אני קורא למועצת הביטחון של האו"ם ולליגה הערבית להתערב מיידית במצב במצרים ולעצור את הטבח המתחולל שם", הצהיר. גם קטאר הצטרפה לגינויים וקראה להביא לפתרון מיידי של המצב במדינה שנדמה שיצא מכלל שליטה.

במקביל נמשכת אי הוודאות באשר למספר הנפגעים במהומות: בעוד האחים המוסלמים טוענים לכ-300 הרוגים ופצועים רבים, ממשלת מצרים הודיעה כי בהתנגשויות נהרגו עד כה 10 בני אדם. שר הפנים המצרי הצהיר כי בין ההרוגים ישנם 6 אנשי כוחות הביטחון.