הראיון שהעניק אתמול סגן נשיא סוריה לשעבר, עבד-אל חלים ח'דאם לתכניתנו "אולפן שישי", מעורר הדים בסוריה ובלבנון. תחנת הטלוויזיה של חיזבאללה, רשת "אל-מנאר", שידרה את הראיון והאשימה את ח'דאם בכך שהפך למשתף פעולה של ישראל ושהוא אינו מייצג עוד את האינטרסים של סוריה.

ח'דאם היה אחד מהאנשים המעטים שלא השתייך למשפחת אסד, אך למרות זאת במשך שנים שימש בתפקידים בכירים בסוריה כשר החוץ, נשיא זמני וסגן הנשיא של בשאר אסד. אסד הבן, ניסה באמצעות מינויים פוליטיים להצר את צעדי הבכירים הוותיקים, ובשל כך התפטר ח'דאם בשנת 2005. מאז, מגלותו בפריז, הוא עוסק רק בדבר אחד - הפלת משטרו של אסד.

בחודשיים האחרונים החלו התושבים הסורים לדרוש את התפטרותו של אסד, שמנגד לא מתכוון לוותר על כסאו. הנשיא מפעיל את כוחות הצבא, שמנסים לדכא את המהומות תוך שימוש בכוח מופרז. "אין עיר שלא נעשו בה מעשי טבח. החיילים שהוכנסו לשם מתנהגים בצורה כזו שאפילו ישראל לא התנהגה כך כלפי הפלסטינים", אמר ח'דאם.

"למה המערב שומר על העריץ הזה?"

במהלך הריאיון, שלף ח'דאם רשימה ובה רשימה של הקצינים שלפי ידיעתו היו מעורבים במעשי הזוועה. עתה דורש הבכיר הסורי מהמערב לנקוט בסנקציות נגד הבכירים. "המערב שותק, כאילו יש לו עניין להגן על בשאר והשאלה היא למה? למה ויתרו על מובארק במצרים ועל בן-עלי בטוניסיה, וכעת הם שומרים על העריץ הזה?", תוהה הבכיר הסורי לשעבר.

"הצבא", מאשים ח'דאם, "הוקם כדי להיות צבא האומה. לא ייתכן שהוא לא שש לצאת לקרבות נגד ישראל, אלא נגד העם הסורי". עכשיו, כאשר המהומות תופסות תאוצה, מפנה ח'אדם את הבמה ומשאיר אותה לדור הצעיר, הוא כבר אינו מתכוון לחזור לשלטון. "אנחנו נותנים להם הכוונה, אנחנו תומכים בהם וזה תפקידנו".

ח'דאם, שבעבר נחשב ליריב מר של ישראל, משאיר אולי פתח קטן לאפשרות שבבוא היום, יחתמו ישראל וסוריה על הסכם שלום. "המשטר החדש יהיה דמוקרטי וישים את שיקום סוריה בראש מעייניו. סוריה היום מרוסקת. אבל השלום הפך צורך חיוני לסורים ולכל האזור", הוא אומר. ולבסוף, אמר ח'דאם את מה שכל העולם מצפה לשמוע ממי שנמצא בקשר תמידי עם פעילי האופוזיציה בסוריה: "משטרו של אסד נופל תוך חודש עד חודש וחצי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק