דיויד קמרון ראש ממשלת בריטניה (צילום: חדשות 2)
יש אישור לשימוש בנשק כימי. קמרון | צילום: חדשות 2

בעוד ארה"ב ממתינה לדוח שיאשר כי משטר אסד עשה שימוש בנשק כימי, הבריטים כבר בטוחים: דוח שפרסמה ועדת המודיעין הבריטי קובע שבמתקפה במזרח דמשק שאירעה בשבוע שעבר ובה נהרגו על פי הדיווחים למעלה מאלף אזרחים סורים, אכן נעשה שימוש בנשק הכימי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד קובע הדוח כי ישנן ראיות המוכיחות כי משטרו של הנשיא בשאר אסד הוא העומד מאחורי השימוש בנשק הקטלני. לאור כך, המסקנה העולה מן הדוח היא כי מבחינה חוקית ניתן יהיה לתקוף בסוריה - זאת מבלי שיתקבל אישור ממועצת הביטחון של האו"ם.

בזמן שבבית הלבן ממתינים לפרסום הדוח שיספק את ההוכחות החותכות לשימוש בנשק כימי ולממצאי פקחי האו"ם המסיירים באתרי התקיפה הכימית בסוריה, נראה כי הדוח הבריטי מהווה מעין הצדקה ראשונית לתקיפה. "בשבוע שעבר בוצעה תקיפה בנשק כימי בסוריה", קובע הדוח הבריטי. "קיימת סבירות גבוהה לפיה משטר אסד הוא העומד מאחורי התקיפה הכימית", נכתב בנוסף.  

גרמניה וצרפת הסכימו: "חייבים להגיב לתקיפה הכימית" 

צפו בסיפורים המעניינים של 18.3 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
הביעה הסכמה לתקיפה. מרקל | צילום: רויטרס, חדשות

מוקדם יותר היום שוחחה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל עם הנשיא הצרפתי פרנסואה הולנד ודנו בצעדים שבכוונתם לנקוט לקראת התקיפה האמריקנית על סוריה. השניים הסכימו כי חייבת להיות תגובה למתקפה הכימית שאירעה במזרח דמשק בשבוע שעבר שהפרה זכויות אדם בסיסיות - כך לדבריהם.

"אנו מקווים לסיום מהיר של חקירת פקחי האו"ם ולדיווח מיידי למועצת הביטחון על הממצאים, זאת כדי שיוודע מי האחראי לביצוע הפשע שגבה את חייהם של אלפי קורבנות", נמסר בהצהרה מטעם דובר הקנצלרית.

גם בירדן הביעו דאגה לקראת תקיפה אפשרית בסוריה, אולם בניגוד לקולות הנשמעים באירופה ובמערב התומכים בתקיפה, המלך הירדני סבור כי ישנן אפשרויות אחרות לפתרון הקונפליקט במדינה המדממת. בפגישה עם האפיפיור פרנציסקוס בוותיקן הצהירו השניים: "ניהול מו"מ מול הסורים בתיווך הקהילה הבינלאומית הוא האופציה היחידה לסיים את הסכסוך במדינה", הסכימו.

אסד: זוהי מערכה היסטורית ונצא ממנה מנצחים

בשאר אל אסד, ארכיון (צילום: AP)
"נצא המנצחים". אסד | צילום: AP

נשיא סוריה בשאר אסד התייחס היום לאיומים כלפי מדינתו ואמר כי הוא מצפה לרגע שבו "האויב האמיתי" יחשוף את פרצופו ויתערב. "זוהי מערכה היסטורית ונצא ממנה מנצחים", אמר נשיא סוריה אסד בשיחה סגורה עם קציניו.

העיתון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב למשטר בדמשק, הציג הבוקר תמונת מצב עדכנית על ההכנות למתקפה בדמשק, ועל האווירה בצמרת השלטון הסורי בשעות האחרונות. "דמשק ערוכה כמו חדר מצב", מספר כתב העיתון, שמדווח כי שיחות הטלפון והמגעים דרך ערוצי התקשורת הישירים בין סוריה לבעלות בריתה אינם פוסקים לרגע.

בפגישה האחרונה עם קציניו (הכתב לא מציין מתי בדיוק התקיימה והיכן- י.ש.), אמר הנשיא אסד: "מאז ראשית המשבר (מלחמת האזרחים- י.ש.) אתם יודעים היטב שאנו מחכים לרגע שבו אויבנו האמיתי יחשוף את פרצופו ויתערב בסוריה".

נשיא סוריה ניסה לעודד את נאמניו ואומר: "אני יודע שהמוראל שלכם גבוה ושהשלמתם את ההכנות לבלום כל תוקפנות ולשמור על המולדת. בקשתי אליכם היא להעביר את המוראל הגבוה הזה לכפופים לכם ולאזרחי סוריה. זהו עימות היסטורי ואנו נצא ממנו מנצחים". דברים ברוח דומה מאוד נאמרו בנאומיו האחרונים של הרודן העיראקי, סדאם חוסיין, טרם המתקפה האמריקנית על משטרו לפני יותר מעשור.

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

צבא סוריה פורס כוחות וסוללות טילים: "נגן על עצמנו מכל מתקפה"

אסד: "זוהי מערכה היסטורית ונצא ממנה מנצחים"

מאות ממתינים בתור לערכות מגן

אובמה: "טרם החלטתי לגבי תקיפה"

בריטניה מעכבת התקיפה: "רוצים הוכחות"

אנשי ממשל אובמה יעדכנו את הקונגרס על סוריה

הקבינט אישר גיוס מילואים מצומצם

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

השאלה היומית: כיצד לנהוג בעת נפילת טיל כימי?