ילדים עם רובה צעצוע - זה המראה שקידם את פניהם של המגיעים למחנה הפליטים ג'נין בשבוע שעבר. שאיפת הילדים היא להפוך ללוחמי התנגדות עם התבגרותם. זאת המציאות במחנה הפליטים, שחרט על דגלו מלחמה בישראל ומאבק ברשות הפלסטינית.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ארגון חמאס זוכה בג'נין לתמיכה רחבה. גם כשהנהגת הארגון החלה להשמיע קולות של פיוס עם אבו מאזן והרשות, אנשי המחנה נותרו אופוזיציה לאבו מאזן, וחמושיו נותרו יעד מרכזי של ישראל. "אנחנו חיים בין שתי מלחמות - עם ישראל ועם הרשות", סיפר צעיר תושב המחנה. "עדיף שתהיה לנו בעיה עם ישראל מאשר בעיה עם הרשות. ישראל היא אויב אחד, ידוע ומוכר".

בין סמטאות המחנה, שנחשב למוקד כוח של חמאס והג'יהאד האסלאמי, ממשיכים להסתתר חמושים רבים. אחד מהם, בנו של ג'מאל אבו אל-היג'ה, שנחשב לבכיר מאוד בחמאס, חוסל רק לפני כחודשיים. יחד עמו נהרגו גם חמוש מהג'יהאד האסלאמי ופעיל נוסף מהפת"ח.

"עם הישראלים יהיה שלום רק עם רובה" (צילום: חדשות 2)
"עם הישראלים יהיה שלום רק עם רובה" | צילום: חדשות 2

"רוצים למות במלחמה עם הצבא"

לאחר מותם, בני המחנה ערכו עצרת זיכרון לכבודם. נראה שכל תושבי המחנה הגיעו לעצרת ובהם אסירים משוחררים ומבוקשים לשעבר. מחוץ לעצרת, התאספה קבוצה של ילדים סביב ילד אחד, כבן 8, שנשא עליו נשק מאולתר.

העובדה כי הילד החמוש זכה למבטי הערצה מחבריו מעידה על כך שמדובר באקס-טריטוריה - עולם עם חוקים משלו, שילדיו מסמנים לעצמם מטרות לעתיד ומחקים את גיבורי התרבות שלהם. "אני רוצה למות במלחמה עם הצבא כי הם הרגו את דוד שלי ואנחנו רוצים לשחרר את פלסטין", אמר הילד החמוש.

דקות לאחר תחילת אירוע, הגיחו הפעילים החמושים כאילו משום מקום. עם הגעתם, הם זכו ליראת כבוד יוצאת דופן מכל הנוכחים, שחוששים בעצמם להתקרב. "אנחנו נלחמים כי אין שלום", סיפר אחד מהם תוך שהוא יורה באוויר. "אצל היהודים הישראלים יהיה שלום רק עם רובה. רק ככה מדברים עם הישראלים ורק ככה נשחרר את הארץ שלנו, בעזרת אללה".

דור חדש, רעב וחדור רוח קרב (צילום: חדשות 2)
דור חדש, רעב וחדור רוח קרב | צילום: חדשות 2

הדור הקודם עייף מלחימה, דור חדש מגיע במקומו

לבמה החלו לעלות בכירי חמאס והג'יהאד האסלאמי והמסר שלהם ברוח הימים האלה ברור. "מי שהרג את הפעילים שנהרגו זה הכיבוש", צעקו הבכירים לקהל המשולהב, בשעה שהחמושים סביבם יורים באוויר. "אנחנו ננקום בכיבוש הזה באמצעות האחדות שלנו".

בין המשתתפים בעצרת היה גם אבו קסאם, שהיה מבוקש לפני שנים וקיבל חנינה. הוא היה פעיל בחבורתו של זכריה זביידי, מפקד גדודי חללי אל אקצה של הפת"ח בג'נין, וכעת הוא טוען כי סיים עם פעולות הטרור. לדבריו, משהתבגר מטרתו העיקרית היא לפרנס את ילדיו. "בסופו של דבר אני בן 40, יש לי ילדים אני רוצה לפרנס אותם ולגדל אותם", טען אבו קסאם.

מי שסומך על כך שהשקט בשטחים יוסיף ויימשך לנצח, צריך רק לדבר עם צעירי המחנה. דור נלחם, בניו נהרגים או נעצרים ואז הוא מתעייף. דור חדש, רעב, חדור רוח קרב, מגיע במקומו. כמו עונות השנה, כך הסכסוך הזה חוזר שוב ושוב, רק שהפרצופים והשמות משתנים.