יומיים אחרי שהבטיחה תגובה כואבת על תקיפת חיל האוויר האמריקני בשטחה – סוריה משעה את פעילותה למניעת הסתננות פעילי אל-קאעידה לשטח עירק.

החל מהבוקר מדלל משמר הגבול הסורי את נוכחותו לאורך הגבול עם עירק. במקביל פרסמה סוריה הודעה על ניתוק המגעים הביטחוניים בין שתי המדינות. רשת טלוויזיה סורית פירסמה תמונות של חיילי צבא סוריה מפרקים עמדות וציוד בבסיסים צבאיים לאורך גבול עירק.

מוקדם יותר היום, הפגינו מאות אלפי אזרחים סורים סביב שגרירות ארה"ב בדמשק שנסגרה מטעמים ביטחוניים. המפגינים קראו קריאות גנאי נגד ממשל הנשיא בוש.

ביום ראשון השבוע הנחיתו מסוקים של חיל האוויר האמריקני כוחות מיוחדים שתקפו יעד במזרח סוריה. מדובר בתקיפה הראשונה אי פעם של כוחות ארה"ב בתוך שטח סוריה. על פי הדיווח שפורסם בסוכנות הידיעות הסורית, לפחות ארבעה מסוקים אמריקניים הנחיתו כוחות רגליים שביצעו תקיפה בכפר סוכראיה, בקרבת מעבר הגבול בין סוריה לעירק 'אבו כמאל', שבמחוז דיר א-זהור שבמזרח סוריה. תושבים סוריים בקרבת המקום דיווחו כי התקיפה כוונה כנגד "מבנה מגורים", וכי במקום תשעה הרוגים, בהם אב, ארבעת בניו ושני פועלים שעבדו בסמוך. לאחר התקיפה יצאו המסוקים בחזרה לשטח עירק.

רשת אל-ג'זירה דיווחה כי האמריקנים לא הסתפקו בתקיפה אווירית בלבד, וכי חיילים אמריקניים ירדו מן המסוקים שנחתו בשטח וביצעו קרב פנים אל פנים. בשלב זה לא ידוע מה היה יעד התקיפה. ככל הנראה מדובר ביעד השייך לארגון הטרור העולמי אל-קאעידה, המפעיל מאזור זה חוליות טרור לתוך שטח עירק. סוריה אישרה באופן רשמי כי אכן התרחשה תקיפה במזרח המדינה, בה נהרגו תשעה בני אדם. דובר מטעם משרד החוץ הסורי כינה את התקיפה "התפתחות חמורה ביחסי סוריה וארה"ב". סגן שר החוץ הסורי גינה באופן רשמי את התקרית והביע את מורת רוחה של סוריה מהתקרית.