משלב הדיבורים - לשלב המעשים? באירן מדווחים היום כי אנשי הכור בבושהר החלו ב"ניסוי הכלים" הראשון להפעלתו, כחלק מהיערכות כוללת להשקתו הרשמית. עם זאת, מדובר בניסוי של הרצת מערכות המחשב ולא בהפעלת הכור באופן מעשי - שצפויה להתחיל בחצי השנה הקרובה.

בכיר בסוכנות הגרעין האירנית, מוחסין שיראזי, אמר היום כי הניסוי נערך "תחת עיניו המפקחות" של ראש תאגיד הגרעין הרוסי, סרגיי קיריינקו. הניסוי ייעשה באמצעות מוטות דלק מדומים, ושיראזי טוען כי הניסוי "החל למעשה כבר לפני עשרה ימים".

פרשננו אהוד יערי מוסיף כי הרוסים עצמם הופתעו מהדרישה האירנית לערוך היום את טקס חנוכת הכור. ההערכה היא שאחמדינג'אד רוצה לנצל את העובדה שמדובר בשנת בחירות, בהן יתמודד הנשיא המכהן, והוא רוצה להעלות על סדר היום הציבורי כמה שיותר סמלי גרעין וצבא, על מנת להעלות את רמת הפופולאריות.

רוצה להצטרף גם למועדון החלל

ביום השנה לציון המהפכה האסלאמית באירן, שחל בראשית החודש, הודיעה אירן רשמית כי שיגרה לווין ראשון מתוצרתה לחלל. שיגורו של הלוויין, שנקרא "אומיד" ("תקווה"), שודר בטלוויזיה הממלכתית האירנית, שם ציינו כי מטרותיו של הלווין מחקר ותקשורת.

הטכנולוגיה ארוכת הטווח שבאמצעותה שוגר הלווין ומשמשת לשיגור לווינים למסלולם יכולה לשמש גם לשיגור טילים ארוכי טווח, למרות שאירן הודיעה כי אין לה כל כוונה לעשות זאת. "אירן שיגרה את הלווין הראשון שלה מייצור עצמי וזה עוד הישג למדענים האירנים, למרות הסנקציות שאירן נמצאת בהן", נאמר בטלוויזיה האירנית.