שוטרים מכים מפגינה בקהיר. ארכיון (צילום: רויטרס)
שוטרים מכים מפגינה בקהיר. ארכיון | צילום: רויטרס

מהפכה פמיניסטית במצרים? עשרות נשים שהפגינו הלילה בקהיר במחאה על הטרדות מיניות הותקפו בידי מאות גברים. נשים רבות מעריכות כי לא מדובר במחאה ספונטנית, אלא בניסיון מאורגן של תנועות אסלאמיות לאסור על נשים להשתתף בהפגנות.

כ-50 נשים לקחו הלילה חלק בצעדת המחאה בכיכר א-תחריר, בעקבות סדרה של תקיפות מיניות שהתרחשו בשבוע האחרון במהלך הפגנות שקראו לדון את הנשיא המודח מובארק למוות. הנשים, שקראו לשים סוף לתופעת ההטרדות, לוו במאות תומכים גברים, שיצרו סביבן שרשרת-מגן אנושית.

המפגינות נשאו שלטים בהם נכתב "העם רוצה לכרות את ידו של התוקף" ו"האישה המצרית אומרת בבירור - הטרדה היא מעשה ברברי". בשלב מסוים נכנסה הצעדה לפינה צפופה בכיכר, אז החלו מאות גברים לצעוד לעבר הנשים, לקרוא לעברן קריאות ואף לנסות לגשש אותן.

הגברים שתמכו בצעדה ניסו להדוף את ההמון, במה שהפך תוך זמן קצר לתגרה בהשתתפות מאות בני אדם. התוקפים דחקו לפינה נשים רבות, שלחו ידיים מתחת לבגדיהן ואף ניסו לשדוד אותן. לבסוף נסו המפגינות לבניין סמוך, שם מצאו מקלט.

"הנשים הן לב המהפכה"

"אחרי מה שראיתי ושמעתי היום אני זועמת לגבי כל כך הרבה דברים. למה להרביץ לאישה ולהפשיט אותה? למה?", כתב בטוויטר אחת ממארגנות הצעדה. "הטרדות מיניות רק יצעידו אותנו לאחור. מדובר בניסיון ללחוץ על הנשים להישאר בבית", אמרה משתתפת נוספת בהפגנה - מרים עבד אל-שאהיד, סטודנטית לקולנוע בת 25.

"אני כאן כדי לנקוט עמדה וכדי להתנגד למעשים המגונים האלה", אמר אחמד מנסור, סטודנט לרפואה בן 22 שלקח גם הוא חלק בהפגנה. "הנשים האקטיביסטיות הן הלב של המהפכה", הוסיף אחד המשתתפים. "הן האומץ של התנועה הזאת. אם תשבור אותן, תשבור את הרוח של המהפכה".

הטרדות מיניות של נשים הן דבר שבשגרה ברחובות קהיר. בדוח של המרכז המצרי לזכויות נשים במצרים מ-2008 נאמר כי שני שלישים מהנשים במצרים חוות הטרדות מיניות באופן יומיומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק