כמעט שלוש שנים לאחר שהוצא להורג סדאם חוסיין, אנחנו זוכים כעת להצצה נדירה של המקום בו בילה העריץ העירקי את ימיו האחרונים. כתב רשת אל-ערביה ערך סיור ראשון מסוגו בבית הכלא בו הוחזק השליט לאחר שנתפס.

למרבה האירוניה, הוחזק חוסיין על-ידי הצבא האמריקני בימים שקדמו לתלייתו באחד מארמונותיו. בבניין עצום, לצידו של הכביש המקשר בין נמל התעופה לבירה בגדד, ניצב היכל הענק שהפך למבצר שמור היטב ומוקף שקי חול.

תא של 10 מ"ר

ואכן, בפנים המבנה אין כל סימן לעברו המפואר של הבניין. הוא נראה בדיוק כמו כל מחנה צבאי. ג'ף יוסטון, הקצין האמריקני שהיה אחראי על האבטחה סביב האסיר העיראקי הבכיר, החזיק בחוסיין בחשאיות גמורה. לבית המשפט הועבר השליט במסדרונות מוגנים, בעזרת מספר שיירות מקבילות שעברו במעברים סודיים.

גודל התא בו ישב חוסיין הוא כעשרה מ"ר בלבד. על פי דבריו של יוסטון, בילה שליט עירק את רוב זמנו בכתיבה ובקריאה בין קירות לבנים חלקים וקרים. הוא הורשה להסתובב בחצר קטנה מחוץ לתא למשך שעה אחת בלבד, בכל יום. האמריקנים ארגנו לו אפילו גינה קטנה, ארגז חול לגידולים חקלאיים, בה יוכל להמשיך לעסוק באחד מתחביביו.

"הוא היה איש חזק", העידו שומריו של חוסיין. "גם במעצרו הוא לא איבד את כבודו". לדבריהם, סדאם ושמר על מורל גבוה עד הסוף המר. "אפילו באותו היום שבו לקחו אותו לתליין, הוא הרגיש תמיד שהוא המושיע של עירק" הסביר קצין האבטחה במתקן.