חאלד משעל מספר (צילום: AP)
חאלד משעל מספר | צילום: AP

פרטים חדשים על ניסיון ההתנקשות בחאלד משעל נחשפים: בספטמבר 1997 עמדו חייו של המנהיג הפוליטי של ארגון החמאס בסכנה. היום, למעלה מ-15 שנים אחרי, רשת אל ג'זירה מציגה סרט מיוחד בשני חלקים ובו התיאור, הריאיונות, והשחזורים של ניסיון החיסול שלו בעמאן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסרט "הרגו אותו בשקט" מוגדר כאחד הכישלונות הגדולים ביותר בתולדות עולם הריגול וכרגע מכונן בתולדותיה של תנועת החמאס. במהלך הסרט, חאלד משעל מעלה זכרונות מהיום בו ניסו לחסלו: "האיומים של ישראל החלו בקיץ, ישראל ניסתה, אבל נכשלה במניעת מבצעים פלסטינים (פיגועי טרור), אז היא החלה לפעול נגד מנהיגי חמאס במדינות אחרות", תיאר משעל. ראש הלשכה המדינית של חמאס מספר שהוא חש באותם הימים נוח בעמאן מפני שישראל מעולם לא פעלה בשטחה של ירדן, עמה נחתם שלוש שנים מוקדם יותר הסכם שלום.

מי באמת רצה לחסל את חאלד משעל?

בחלק הראשון של הסרט, חוליה של שישה אנשי מוסד מגיעה לעמאן שבוע לפני התאריך המיועד לחיסולו של המנהיג הגולה. הסוכנים הישראלים חדרו לבירה הירדנית משדה התעופה "עלייה" אחרי שהגיעו בטיסות מאמסטרדם, טורונטו ופריס עם דרכונים קנדים מזויפים.

שומר ראשו של משעל מספר כיצד איש מוסד עם תחבושת על ידו התקרב למשעל, כאשר בתוך התחבושת הסתתר מיכל עם הנוזל הרעיל. "שמעתי רעד חזק מאוד באוזן השמאלית וידעתי שמדובר בניסיון חיסול", סיפר משעל, "אבל זה לא קרה". משעל מספר בראיון מיוחד לכבוד הסרט, כיצד הוא ושומרי ראשו רדפו וניסו לתפוס את המחסלים שברחו ברכב שהמתין במקום. אחד משומרי ראשו של משעל, מוחמד אבו סאעיף, סיפר שיחד עם איש הפת"ח הם הצליחו לעלות על עקבותיהם של אנשי המוסד ולתפוס אותם.

ד"ר רונן ברגמן ומי שהיה ראש המוסד בזמן המבצע דני יתום, התראיינו לסרט. ברגמן סיפר בסרט כי ראש הממשלה נתניהו בכלל התכוון לחסל את בכיר החמאס מוסא אבו מרזוק, אבל אחרי התייעצויות עם האמריקנים שטענו כי מרזוק הוא אזרח אמריקני ודווקא משעל הוא דמות מזיקה יותר, נתניהו החליט לחסל את משעל ולהכות בחמאס. חלקו השני של הסרט יפורסם ב-29 לינואר.

צפו בחלקו הראשון של הסרט של רשת אל ג'זירה: