מפגינים בנצרת (צילום: פוראת נסאר)
שלטים בגנות אסד. ההפגנה, היום | צילום: פוראת נסאר

עשרות בני אדם הפגינו בצהריים בכיכר המעיין בעיר נצרת נגד מה שהם מכנים, "הטבח שמבצע נשיא סוריה בעמו". המפגינים נשאו דגלי סוריה ופלסטין וקראו קריאות בגנות בשאר אסד. מדובר בהפגנת התמיכה הראשונה של ערביי ישראל בעם הסורי, מאז פרוץ המהומות במדינה, לפני כחמישה חודשים.

מרבית המפגינים הם צעירים תושבי הצפון, עורכי דין ועיתונאים. בשלטי המחאה שנשאו נראית דמותו של אסד, כשהוא מחזיק סכין מדממת. על השלט נכתב: "מי שהורג את עמו יאבד את הלגיטימציה שלו, אפילו אם הוא אסד". בערבית משמעות השם "אסד" היא "אריה".

המפגינים נשאו גם דגלי פלסטין. אחת הסיסמאות שקראו הייתה: "אסד, שלח את חייליך לגולן - ולא לטבוח בעמך".

ודיע עוואודה, עורך עיתון מקומי בנצרת וממארגני ההפגנה אמר לחדשות 2 באינטרנט כי "באנו להפגין סולדיריות עם העם הסורי ונגד שלטון אס.ד זו הפגנה א-פוליטית. אנחנו קוראים לחברי הכנסת הערבים להפגין נוכחות בעניין זה". הוא הוסיף "יצאנו אחרי שהטבח נמשך כבר זמן רב, להגיד 'לא' לבשאר אסד".

נושאים דגלי סוריה בנצרת (צילום: פוראת נסאר)
נושאים דגלי סוריה בנצרת | צילום: פוראת נסאר

מתקפה על העיר חאמה: לפחות 45 הרוגים 

כוחות הביטחון הסורים הרגו היום לפחות 45 אזרחים במתקפת טנקים על העיר חאמה. כך דיווחו גורמי אופוזיציה לרשת הטלוויזיה "אל ג'זירה".

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון אמרה כי וושינגטון מאמינה שממשלתו של נשיא סוריה בשאר אסד אחראית להרג יותר מ-2,000 אזרחים מאז תחילת המהומות במדינה, לפני 5 חודשים. קלינטון הוסיפה כי אסד "איבד את הלגיטימציה שלו לשלטון".

תושב העיר חאמה דיווח לסוכנות הידיעות AP כי גברים חמושים לבושים בבגדים אזרחיים יורים באופן רנדומלי בתושבי העיר ברחובות. "המשפחות מפחדות לצאת לבתי הקברות ולכן קוברות את המתים בחצרות", סיפר.

טנק בעיר חאמה בסוריה (צילום: חדשות 2)
טנק בחאמה, השבוע | צילום: חדשות 2

הטלפונים, האינטרנט והחשמל כמעט ואינם פעילים בעיר כבר ימים. תושב העיר הוסיף, "אנשים נטבחים כמו כבשים כשהם הולכים ברחוב. ראיתי במו עיני ילד צעיר על אופנוע שהביא ירקות ונדרס על ידי טנק".

לדבריו, כ-250 אזרחים נהרגו בעיר מאז יום ראשון. את המספרים עליהם מדווח לא ניתן לוודא, מפני שהשלטונות הסורים לא מאפשרים כניסת עיתונאים למדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק