עשה שימוש בנשק כימי? אסד (צילום: AP, חדשות)
הנשיא, בפעם השלישית: ד"ר בשאר אסד | צילום: AP, חדשות

מופתעים? נשיא סוריה בשאר אל-אסד זכה בבחירות שנערכו אתמול במדינה ברוב של 88.7%, כך הכריז הערב (ד') יו"ר הפרלמנט הסורי. כעת, אסד נכנס לתוך כהונתו השלישית כשבסוריה עדיין משתוללת מלחמת האזרחית. האופוזיציה מצידה החרימה את הבחירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מתנגדיו של הנשיא טענו כי הבחירות הן פארסה ואמרו כי שני המתחרים שעמדו מול הנשיא המכהן לא מהווים שום אלטרנטיבה לשלטון הקיים, וכי המצב הביטחוני האיום במדינה מודע קיום של כל תהליך דמוקרטי אמין. זאת ועוד, עם למעלה משלושה מיליון פליטים, חלק ניכר מבעלי זכות הבחירה במדינה כלל לא נמצאו בה בעת הבחירות.

"אני מכריז על נצחונו של ד"ר בשאר אל-אסד כנשיא הרפובליקה הערבית הסורית", קרא יו"ר הפרלמנט מוחמד אל-לחאם בנאום בטלוויזיה הסורית שהוקרא ממשרדו שבדמשק. בית המשפט החוקתי של המדינה טען כי שיעור ההצבעה עמד על 73%.

בכירים סורים המקורבים לשלטון טענו כי תוצאות הבחירות הן התשובה "לטרור" המתנהל נגד סוריה בשלוש השנים האחרונות. ההצבעה התקיימה רק באזורים שבשליטת הממשלה, כשבאזורים שבשליטת המורדים וכוללים חלקים משמעותיים מהאוכלוסייה לא נערכה כלל הצבעה.

למרות שהבחירות לא עומדות בשום קריטריון דמוקרטי על פי חוקרי מדע המדינה, במבט השוואתי מדובר בירידה בתמיכה בנשיא גם באופן פורמלי: בבחירות שנערכו אחרי מותו של אביו, ביוני 2000, הוא זכה ל-97.6% תמיכה. אביו לעומתו תמיד זכה ברוב של מעל 99% בבחירות.