הנשיא אובמה הורה לפרסם מסמך שמוכיח שימוש בנשק כימי (צילום: רויטרס)
יעזור לירדנים. אובמה, ארכיון | צילום: רויטרס

התערבות אמריקנית נוספת במלחמה בסוריה? לאחר תרגיל החילות המשותפים שנערך בירדן ושהסתיים שלשום, ארה"ב החליטה להשאיר לבקשתה של ממשלת ירדן 700 לוחמים אמריקנים במדינה, בשל הדאגה מהמתחולל במלחמת האזרחים בסוריה - כך אמר נשיא ארצות הברית ברק אובמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההחלטה להשאיר חיילים בירדן התקבלה לאחר שבשבוע שעבר החליט הנשיא האמריקני להשאיר טילי פטריוט ומטוסי קרב במדינה. "אנו נשאיר 700 לוחמים בירדן בעקבות בקשתה של הממשלה הירדנית, שצופה בדאגה אחר מלחמת האזרחים בסוריה וחוששת מזליגת הלחימה לתחומה", אמר אובמה.

אובמה הוסיף כי החיילים האמריקניים שיישארו בירדן ישהו שם עד אשר לא יהיה צורך בנוכחותם במדינה. עד עתה כבר נמלטו מהלחימה בסוריה כחצי מיליון פליטים לתחום ירדן, שביקשה מארצות הברית תמיכה כלכלית על מנת להתמודד עם מאות אלפי הפליטים השוהים במחנות בצפון המדינה.

המורדים קיבלו נשק מתקדם מסעודיה. ארכיון (צילום: יוטיוב)
המורדים קיבלו נשק מתקדם מסעודיה. ארכיון | צילום: יוטיוב

המורדים: "ארה"ב דאגה להעביר לנו נשק"

לפני 3 ימים דיווח ה"טלגרף" הבריטי מפי מקורות בקרב המורדים בסוריה, שהכוחות המתנגדים לאסד כבר קיבלו טילי נ"ט מתקדמים מתוצרת רוסיה. הנשק לדבריהם הועבר מסעודיה, לאחר שזו קיבלה "אור ירוק" להעברה מארצות הברית. על פי הדיווח, כוחות האופוזיציה במדינה כבר עשו שימוש בנשק במהלך הקרבות בחלב.

בכך, מאשר הפרסום את הדיווחים שלפיהם הבית הלבן הסיר באופן לא-רשמי את אמברגו הנשק על בנות בריתו במפרץ הפרסי. עוד נאמר, כי קומץ מסוג הטילים, שנבזז על ידי כוחות המורדים מבסיסי משטרו של אסד כבר היה בשימוש האופוזיציה, אך כעת נוצר לו ביקוש גבוה.
"כעת קיבלנו אספקה מסעודיה", אמר אז אחד ממנהיגי המורדים. "אמרו לנו שעוד כלי נשק בדרך, אפילו טילים מתקדמים יותר" הוסיף.

ארכיון (צילום: חדשות 2)
עשה שימוש בנשק כימי. אסד | צילום: חדשות 2

ארה"ב: "נעניק סיוע משמעותי לכוחות המורדים"

בעקבות "האקדח המעשן" לשימוש בנשק כימי בסוריה שהוכר לראשונה באופן רשמי על ידי ארה"ב, הצהירו בבית הלבן כי הנשיא האמריקני החליט להעניק סיוע משמעותי לכוחות המורדים. "אובמה יעניק סיוע ישיר לכוחות האופוזיציה. הסיוע יהיה בכמות גדולה הרבה יותר ממה שהענקנו עד כה", הוסיף רודס. בכיר בממשל שהתראיין לסוכנות הידיעות רויטרס הוסיף כי "למעשה, אובמה כבר קיבל את ההחלטה לחמש את המורדים בזמן הקרוב".

כבר לפני כחודשיים אמר אובמה כי ישנן ראיות לכך שמשטר אסד השתמש כנגד המורדים בגז מסוג "סארין", אך הוסיף כי הן אינן מצביעות על הנסיבות בהן נעשה השימוש בנשק. בתחילת השבוע הצהירו בכירים בממשל כי ישנן הוכחות ודאיות לכך שאסד עשה שימוש בגז מספר פעמים. ככל הנראה שההצהרה הלילה של הממשל האמריקני הגיעה לאור החשש בבית הלבן מהתחזקות אסד בתקופה האחרונה לאחר כיבוש העיר קוסייר מידי המורדים וההשתלטות המחודשת על קוניטרה.