זירת נפילת הפצמ"ר אתמול (צילום: רוייטרס)
המורדים משנים את הטון? | צילום: רוייטרס

המורדים משנים את הטון? אחד ממנהיגי האופוזיציה בסוריה, אחמד ג'רבה, אומר היום (א') שהארגונים המתנגדים לאסד מוכנים להשתתף בוועידת שלום שתיערך בז'נבה, במטרה להביא לסיום מלחמת האזרחים שמשתוללת במדינה כבר שנתיים וחצי. מדובר ביוזמה רוסית-אמריקנית בניסיון לגבש פתרון דיפלומטי למשבר במדינה ולהביא להשמדת הנשק הכימי בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנו מביעים את נכונותנו לקחת חלק בוועידה המתוכננת", צוטט ג'רבה על ידי סוכנות הידיעות רויטרס, במכתב שיועד למועצת הביטחון של האו"ם. עם זאת הוא הדגיש כי "כל הצדדים חייבים להסכים שמטרת הוועידה תהיה הקמת ממשלה מעבר, שתרכז לידיה את כל סמכויות השלטון".

במכתב דורש ג'רבה כי כל יוזמה בוועידה תכלול תכנית מוסדרת של מועצת הביטחון להשמדת הנשק הכימי בסוריה. כמו כן התעקש לכלול את פרק 7 באמנת האו"ם, הכולל אפשרות של שימוש בכוח נגד מדינה או ארגון המפרים את החלטות מועצת הביטחון. ג'רבה קרא לפעול בכל דרך אפשרית על מנת לכפות הפסקת אש במדינה ולשחרר את אלפי "פעילי השלום" המוחזקים על ידי אנשי אסד.

אין תמונה
סמל צבא סוריה החופשית

הודעתו של מנהיג האופוזיציה הגולה היא הפעם הראשונה שבה הגוף, הנתמך על ידי מדינות במערב ובעולם הערבי, מודיע על הסכמתו להשתתף בפסגה מסוג זה. לאחר המתקפה הכימית בפרברי דמשק ב-21 באוגוסט, פרסמו גורמי אופוזיציה בסוריה הודעות הקוראות לפסול השתתפות בכל וועידה שתכלול נציגים של אסד.

בעבר הבהירו גורמי האופוזיציה בסוריה כי לא יהיו מוכנים לקחת חלק בוועידה סורית לפני שתתקבל הסכמה מראש על העברת הסמכויות מידיו של אסד. עם זאת, לא ברור האם גם במקרה הנוכחי הוצב תנאי דומה.