עלי חביב יחד עם אסד, ארכיון
אסד עם עלי חביב בתמונה מ-2007 | צילום: AP

שעות אחרי פרסום הדיווחים לפיהם שר ההגנה הסורי לשעבר, הגנרל הוותיק עלי חביב, נמצא מת בביתו - מגיעה הכחשה סורית ראשונה: מקורות סוריים מכחישים הערב את הדיווחים, ואומרים כי מצבו של חביב יציב - למרות המחלה ממנה הוא סובל.

"לפני כ-20 ימים עבר חביב ניתוח בבלוטת הערמונית", צוטטו הערב גורמים סוריים בכלי תקשורת ערביים. "הרופאים המנתחים המליצו לחביב לנוח במיטתו במשך חודשיים לפחות והדגישו כי מצבו יציב כעת".

מדובר בהכחשה סורית ראשונה מסוגה לדיווחים הרבים היום, שמקורם בכלי תקשורת המזוהים עם האופוזיציה הסורית. עם זאת, כלי התקשורת הסוריים הממלכתיים עדיין לא העניקו לדיווחים התייחסות. בניגוד לדיווחי האופוזיציה, הטלוויזיה הסורית לא העניקה התייחסות לעניין זה במהלך שידוריה היום.

רק אתמול הודח מתפקידו 

על פי הדיווח באתרי האופוזיציה, גופתו של השר לשעבר, האלוף (לואא') עלי חביב בן ה-72, נמצאה במהלך הלילה, פחות מ-24 שעות לאחר הדחתו המפתיעה מהתפקיד - בעיצומו של מרחץ הדמים בסוריה. כלי התקשורת של גורמי האופוזיציה טוענים כי מדובר ברצח.

אתמול הדיח אסד במפתיע את שר ההגנה. החלפת שר על ידי בשאר בעיצומה של הלחימה מעידה על סדקים רציניים בהנהגה הסורית. ההודעה הרשמית המגומגמת משהו של אסד אתמול, מעידה מצד אחד על כך שחילופי השרים באו כתוצאה משיחותיו של אסד עם הציבור ודרישות ששמע ממנו, ומן הצד השני - נמסר כי עלי חביב מאוד חולה והגיע זמנו ללכת. במקומו, מונה לתפקיד הרמטכ"ל דאוד רג'חה, המפקד הנוצרי הראשון של צבא סוריה.

בשתי היממות האחרונות, בידודו של אסד הופך לכמעט מוחלט. בין סוריה וטורקיה יש מריבה גדולה, שעשויה להתפתח לעימות, אולי אפילו עימות אלים. במקביל, סעודיה ומדינות המפרץ הפרסי מגנות את אסד על "הפעלת מכונת הרג על עמו", לדברי מלך סעודיה.

בינתיים, אסד מצליח באמצעות הפעילות האינטנסיבית של הצבא להוריד את גובה הלהבות בתוך ארצו, אך מצד שני, ההכרעה נתונה בידי הצבא, שעדיין לא בטוח לטובת איזה צד הוא יתייצב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק