טיל אירני (תמונת AVI: חדשות)
טיל אירני. ארכיון | תמונת AVI: חדשות

רוסיה חידשה את מגעיה עם אירן בנוגע להשלמת העסקה למכירת טילי נ"מ מתקדמים מדגם 300-S, לפי מקורות מדיניים בירושלים - כך מדווח הבוקר עיתון "הארץ". מחר צפוי להגיע ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, למוסקבה על מנת להדגיש בפני ראשי מערכת הביטחון הרוסית את דאגתה של ישראל מחידוש המגעים.

בישראל קיים חשש רב בעקבות המידע על חידוש המו"מ בין רוסיה לאירן. בתחילת חודש אוקטובר נפגש ראש הממשלה, אהוד אולמרט עם נשיא רוסיה דמיטרי מדבדב במוסקבה, ועם שר החוץ סרגי לוורוב, וביקש מהרוסים לא לספק את הטילים המתקדמים לאיראן ולסוריה.

בסיום ביקורו של אולמרט הודיע דובר משרד החוץ הרוסי כי מוסקבה אינה מתכוונת לספק את הטילים לאירן. "רוסיה הכריזה יותר מפעם אחת בדרגים הפוליטיים הגבוהים ביותר, כי אין בכוונתה להכניס את המערכות לאזורים שהמצב בהם אינו קל בלשון המעטה", אמר דובר משרד החוץ הרוסי.

אחת ממערכות טילי הנ"מ המתקדמות ביותר בעולם

מקורות מדיניים בירושלים אומרים כי בניגוד להצהרתם, חידשו הרוסים את השיחות עם אירן לפני כמה שבועות. לאחרונה התקיימה שורה של דיונים בעניין זה במערכת הביטחון, בהם, בין היתר, הנחה שר הביטחון ברק לפנות לרוסים בדרגים המדיניים הגבוהים ביותר ולבקש הבהרות.

ה-300-S נחשב לאחת ממערכות טילי הנ"מ המתקדמות ביותר בעולם. מדובר במשגר טילים נייד שניתן להכשירו לירי בתוך דקות ספורות. הטילים מסוגלים לפגוע במטוסים בגובה מקסימלי של קרוב ל-30 ק"מ בטווח של כ-150 ק"מ.