בעקבות קריאתה של ישראל לתושבי בית להיה, סג'עייה וזייתון לעזוב את בתיהם לקראת סבב נוסף של הפגזות - נראו אלפים ממלאים את רחובות השכונות, כשבידיהם תיקים ושקים והם נעים לכיוון דרום-מערב, למרכזים של סוכנות האו"ם אונר"א. "ילדים מבוגרים, סוחבים את אלו הקטנים על ידיהם, או על הגב, חלק מהנשים והילדים נראים מפוחדים", תיארו כתבי סוכנויות הידיעות את הפינוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ארבעה מתנדבים זרים מארה"ב, צרפת, שוודיה ואנגליה שהגיעו לבית מחסה לנכים בוואפא שבצפון הרצועה סיפרו כי המרכז קיבל מספר שיחות לקראת פינוי, אך פינוי, על פי מנהל המוסד בסמאן אשי, הוא בלתי אפשרי. "פגזים ישראלים כבר פגעו בנו וגרמו נזק לקומה השנייה, אנחנו לא יכולים להתפנות , אין לנו לאן ללכת", התחנן מנהל המוסד לעזרה. בצה"ל אמרו לרשת BBC כי בית המחסה - משמש גם כעמדה לשיגור רקטות ומשתמש במטופלים כמגן אנושי.

רינה אנדוליני, מתנדבת בריטית סיפרה ל-BBC כי בצפון הרצועה חיים תחת פחד מתמיד. לא רק ההפגזות הכבדות של צה"ל הן מקור לחשש עבור התושבים, אלא גם תוצאותיהן של התקיפות הקודמות.

אחוזי הפשיעה עלו, משפחות במצוקה (צילום: רויטרס)
לחלק מהתושבים, כבר אין בית לעזוב | צילום: רויטרס

מאות אלפים בלי מים

מאות אלפים מתושבי רצועת עזה נותרו בלי מים אחרי ההפגזות הישראליות שהחריבו, במקרים רבים, את מערכות הביוב והמים ברצועה. בעזה צופים כי בתוך ימים המשבר יהיה חמור אף יותר. "בתוך כמה ימים כל האוכלוסיה ברצועה עשויה לסבול ממחסור במים", התריע ז'אק דה מאיו - ראש הצלב האדום בישראל והרשות הפלסטינית.   

כתב רשת CNN דיווח כי הבוקר העבירה מצרים לרצועת עזה סיוע של מזון ותרופות דרך מעבר רפיח. מקור רשמי במעבר הגבול ציין כי מדובר במשלוח שלישי של סיוע מהכוחות המצריים, במסגרתו נשלחו 135 טונות של מזון, 4.5 טונות חלב, שמסופקות על ידי "הסהר האדום המצרי" ו-12 טונות של תרופות וסיוע - אספקה רפואית המועברת על ידי איגוד רופאים ערבים.

ישראל קראה הלילה לאלפים מתושבי מזרח וצפון עזה לעזוב את ביתם לקראת סבב הפגזות נוסף. בהודעות שנשלחות בהודעות SMS, בהודעות מוקלטות בטלפון או בשידורי רדיו וכרוזים ישראל הסבירה לתושבים, שהיא מבקשת להימנע מפגיעה באזרחים לקראת פעולה בשטח של צפון מזרח הרצועה, בו נמצאים בתיהם של יותר ממאה אלף אזרחים, משפחות ובעלי עסקים.

אונר"א: "המצב בלתי נסבל" 

בהודעה נאמר לתושבים שמספר גדול מאוד של רקטות נורו מהאזור וכי מטוסי צה"ל יפגיזו את העמדות. "כל מי שיתעלם מההוראות האלה ולא יתפנה מיד, מסכן את חייו ואת חיי משפחתו", נאמר בכרוזים. השעה שהוגדרה כשעת היעד היתה 08:00 הבוקר.

סוכנות האו"ם, אונר"א, הסוכנות למען הפליטים במזרח הקרוב, הוציאה גם היא אזהרת חירום והודיעה שהיא פותחת בתי ספר ומרכזים נוספים לקליטת המפונים. לפי אתר אונר"א, חמישה מרכזים שונים, שהוכשרו למשימה, נפתחו הבוקר וכמה עשרות אלפי אזרחים כבר מתרכזים בהם. הארגון טוען כי 45 פלסטינים נהרגו ביממה האחרונה ועוד 131 נפצעו.

עדנאן אבו חסנה, דובר אונר"א בעזה‎ סיפר לחדשות 2 על המצב ברצועה: "אתה נוסע ואתה כל הזמן חושש שיתקפו אותך, זה מצב בלתי נסבל. יש גם בעיות חשמל, 5 שעות ביום יש חשמל, בעיות מים, יש הרבה מקומות שצינורות המים הותקפו ואין מים. כל דקה יש בעיה חדשה בעזה".