ילדים רוקדים ברחוב. אילוסטרציה (צילום: אימג'בנק- Getty Images)
ילדי עזה בשיעור התעמלות | צילום: אימג'בנק- Getty Images

עזה חוזרת לחיים: עשרות אלפי ילדים, לובשים מדים ונושאים ילקוטים, הציפו את בתי הספר בעזה היום, 7 ימים לאחר סיום המבצע הצבאי ברצועה.

בנוסף לבתי הספר הציבוריים ברצועה, שמנוהלים על ידי חמאס מאז שעלה הארגון לשלטון ב-2007, חזרו לפעול גם בתי הספר של האו"ם, שפתחו היום את דלתותיהם עבור יותר מ-200,000 ילדים עזתים.
"כמובן, הדבר הראשון שעשינו הוא מפקד כדי לראות מי שרד ומי לא שרד את ההתקפות", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס דובר האו"ם כריס גאנס.

יותר מ-30 בתי ספר של האו"ם נפגעו בלחימה, כך לפי הארגון הבינלאומי. אלפי פליטים השתמשו באותם מוסדות כמחסה בזמן מבצע "עופרת יצוקה".

בבית הספר היסודי של האו"ם, "פאקורה", שנמצא בג'בליה שבצפון הרצועה, שלושה כיסאות בכיתה ח' היו נטושים, התלמידים שבימים כתיקונם ישבו עליהם נהרגו בהפצצות. זהו אותו בית ספר ממנו שיגרו אנשי חמאס טילים במהלך הלחימה, ושאליו ירה בחזרה צה"ל. לפי דיווחי הפלסטינים, כ-40 אנשים נהרגו מאותם פגזי צה"ל.

המורה בסאם סלחה אמר לתלמידיו שיראו את נחישותם לחיות, "דרך שקדנות ולימוד". מורים אחרים לקחו את תלמידיהם לשחק בחצר בית הספר, והתחרו ב"מי יכול למחוא כפיים הכי חזק". למרות התמונה הפסטורלית, תלמידים רבים עדיין חששו לשוב ללימודים.