החשש התאמת: מספירת התוצאות הסופית לבחירות לפרלמנט, עולה כי תנועת "האחים המוסלמים" זכתה ב-38 אחוזים מהקולות. נציגים איסלאמיים מזרמים שונים זכו בלמעלה משני שליש מהמושבים בבית – כך מדווחות סוכנויות הידיעות.

ועדת הבחירות המרכזית במצרים פירסמה בצהריים את התוצאות הסופיות של הבחירות שנערכו בשלושה שלבים בחודשים האחרונים. בהתאם לתחזיות, זכה הגוש האיסלאמי בניצחון סוחף.

"האחים המוסלמים", התנועה המתונה יחסית בקרב הגוש, זכתה במקום הראשון עם 38 אחוזים מהקולות, ו-218 נציגים בפרלמנט. מפלגת הסלפים הקיצונית "אל-נור" זכתה במקום השני, עם 29 אחוזים מקולות הבוחרים ו-125 מושבים בפרלמנט, הישג לא פחות מרשים מזה של "האחים".

המפלגה החילונית "אל-ופד" ו"הקואליציה המצרית" זכו במקומות השלישי והרביעי בהתאמה. משמעות התוצאות: המפלגות האסלאמיות זכו לגוש חוסם עם רוב גדול – לא פחות מ-67 אחוזים מהנציגים בפרלמנט יהיו איסלאמיסטים.

מצביע בבחירות. ניצחון לגוש האיסלאמי (צילום: רויטרס)
מצביע בבחירות. ניצחון לגוש האיסלאמי | צילום: רויטרסאופן בחירת הנציגים לפרלמנט המצרי סבוך למדי. מתוך 498 הנציגים בבית התחתון של הפרלמנט, שני שלישים נבחרים באמצעות רשימות המפלגות שהתמודדו בבחירות. השליש הנותר מורכב ממועמדים עצמאיים. הדיון הראשון של "אסיפת העם", או הבית התחתון בפרלמנט, יתקיים ביום שני הקרוב. ברגע שיסוכמו גם התוצאות הסופיות לבחירות בבית העליון, שני הבתים יבחרו יחד פאנל הכולל 100 נציגים, שינסחו את החוקה החדשה במדינה.

"האחים" נגד הצבא: כולם חייבים לתת דין וחשבון

עוד לפני היוודע התוצאות הסופיות, אותתו "האחים המוסלמים" על כוונתם להתעמת עם הצבא כשהממשל יהפוך למשטר אזרחי. יו"ר התנועה, מוחמד באדי, אמר אתמול כי הפרלמנט החדש יבחן את תקציב הביטחון ויראה בצבא את האחראי לטעויות במהלך הממשל הזמני.

"אנחנו מכבדים ומעריכים את הצבא, אבל המועצה הצבאית העליונה חייבת להיות אחראית לטעויות שלה", אמר באדי. "כולם חייבים לתת דין וחשבון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק