תושבי רצועת עזה לא משפצים רק מנהרות ובתים הרוסים - חלקם מנסים גם לשקם את מצבם הנפשי. מומחה בינלאומי ליוגה בשם ג'ימס גורדון הגיע השבוע לרצועה וערך שם סדנאות לריפוי עצמי. למרות שהוא מעביר את השיעורים לגברים ולנשים יחד, מאות מגיעים לגלות את קסמי הניו-אייג'.

"אני מרגישה אנרגיה חזקה", מספרת העובדת הסוציאלית העזתית ג'עבה עסאד. "אני מרגישה שהדם שלי זורם במהירות. אני מרגישה מאוד שמחה". כן, אחרי הטילים והקסאמים, גם היוגה הגיעה לרצועה.

"הצורך הגדול ביותר הוא שתהיה תקווה ואפשרות לשינוי", מסביר גורדון. "הטכניקה שלנו מבוססת על לתת לאנשים את ההרגשה המיידית והמעשית שהם יכולים לעשות שינוי בגופם. הם יכולים להיות חופשיים ממתח, הם יכולים להשתמש בדימיון כדי לעזור לעצמם".

המשתתפים התלהבו. עכשיו הם יוצאים לבשר את התורה לשאר אנשי הרצועה. "זה היה מאוד מוזר", מספרת פאטימה סובוח, מרצה באוניברסיטה. "הבטחתי לעצמי שאני אלך הביתה ואנסה ליישם את זה עם הילדים שלי, ואחזור למשרד שלי כדי לנסות לעשות את זה איתם. כך נוכל לצחוק ולהירגע".

גורדון לא חולם. הוא מודע למצב ברצועה. הוא הגיע לכאן בגללו. "זה מאוד קשה לבנות את הבית שלך אם אתה כל כך מוטרד ולחוץ ויש לך בעיות לישון", הוא אומר. "הגישה שלנו הולכת יד ביד עם הצרכים החומריים של התושבים".