יכולות גם לנהוג. אישה בסעודיה (צילום: רויטרס)
מסכנת את דור העתיד? | צילום: רויטרס

אחד מהמטיפים השמרנים ביותר בערב הסעודית מתייצב נגד הקמפיין לביטול החוק ששומר על כבישים לנהגים גברים בלבד, וטוען כי נשים שנוהגות "פוגעות לעצמן בשחלות וסובלות מסיבוכים בלידה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נשות ערב הסעודית מתארגנות להפגנת נהיגה - תרתי משמע - בסוף חודש אוקטובר. בשבועות האחרונים העלו כמה מהפעילות אתר מיוחד לקראת ההפגנה, אך הממשל חסם את האתר ושיגר את אחד מ-21 אנשי"מועצת החכמים" הסעודית, שייח' סאלח אל-לוהיידאן, שכתב "פאתווה" - צו דתי - נגד זכויות הנשים, והודח בעבר מראשות המועצה על ידי המלך עבדאללה, בעקבות התבטאויות קיצוניות במיוחד.  

"ילדים של נשים נוהגות סובלים מבעיות קליניות"

אל-לוהיידאן אמר בראיון לאתר sabq.org כי נשים שמנסות להילחם למען הזכות לנהוג "צריכות לשים את ההיגיון לפני הלב, הרגשות והתשוקה. אם נשים ינהגו במכוניות שלא מהכרח קיומי, זה עשוי ליצור השפעה פיזיולוגית שלילית על התפקוד והמבנה הפיזי". לדבריו, "מחקרים רפואיים טוענים כי הנהיגה משפיעה על השחלות ודוחפת את האגן כלפי מעלה. זו הסיבה שילדים של נשים נוהגות, סובלים מבעיות קליניות מכמה סוגים".

אל לוהיידאן לא פירט אילו מחקרים נעשו בנושא או היכן נערכו. בעבר טען אתר וויקיליקס שאל לוהיידן ידוע בריאד כאישיות מביכה ושנויה במחלוקת, אך האיסור בסעודיה מתאים לדעותיו. למרות שאין חוק בנושא - רק גברים יכולים להוציא רישיון בסעודיה. אישה שנתפסת נוהגת בלי רישיון - תיקנס. יחד עם זאת, המלך עבדאללה עצמו אף פעם לא התייחס לנושא.