עדויות חדשות לפעילות כימית בסוריה (צילום: החדשות 2)
המתקן סורי, ארכיון | צילום: החדשות 2

דיפלומטיים מערביים אומרים הערב כי סוריה החלה בהצבת סוללות טילים, במקום שבו על פי החשד היה כור גרעיני, ושאותו, על פי פרסומים זרים, הפציצה ישראל ב-2007. לפי הדיווח, המתקן יכול להיות מרכז שליטה ובקרה בטילים או אזור שיגור של ממש.

אותם מקורות דיפלומטיים אמרו לסוכנות הידיעות AP כי הממונה על הגרעין הסורי, איברהים אות'מן, סיפר על המתקן החדש בפגישה סגורה עם ראשי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, בווינה. המקורות דרשו להישאר אנונימיים.

האתר הופצץ בספטמבר 2007. בארה"ב דיווחו כי מטוסי קרב ישראליים הרסו מתקן גרעיני, כמעט גמור לחלוטין, שהיה יכול לייצר פלוטוניום אם וכאשר הוא היה מוכן לפעולה.

בסוריה מכחישים את הדיווחים על המשך פעילות הגרעין הסודית במדינה. לפי דיווחים קודמים, בסוריה רק הסכימו להגיד שהמתקן שהופצץ היה בעל אופי צבאי ושהוא נבנה מחדש.

דוח סבא"א: סימנים לאורניום באתר שהופצץ

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית דיווחה בשבוע שעבר שנמצאו עקבות חדשות של אורניום וחומר מסוג גרפית, צורה גבישית של פחמן, באתר הסורי שהופצץ בספטמבר 2007. הסוכנות טוענת שהיא מצאה את העקבות בדוגמאות שנאספו באתר הגרעיני הסודי הסורי שהופצץ, לפי דיווחים זרים, על ידי ישראל. הסימנים החדשים מצביעים על פעילות גרעינית במקום. עוד נכתב בדוח כי שרידי האורניום שנמצאו במקום מקורם לא בפצצות שהפציצו את המקום.

הדיווח מופיע בדוח חסוי על סוריה שחולק בין 35 חברי ההנהלה הבינלאומיים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. בדוח נפרד על הגרעין האירני, שגם הוא חולק היום בין חברי ההנהלה, נטען שטהרן המשיכה להרחיב את הניסיונות להעשיר אורניום.

מועצת הביטחון של האו"ם החליטה על סנקציות נגד אירן בעקבות התעלמותה מהקריאה הבינלאומית לחדול מניסיונות ההעשרה של האורניום. האורניום יכול לשמש להכנת טילים עם ראש נפץ גרעיני. בדוח נכתב שאירן הגדילה את מספר הצנטריפוגות שבידה, אבל מצד שני, הדוח מציין שחלה האטה בתהליך העשרת האורניום האירני.