זרם הפליטים שנמלטים מסוריה גובר. מספר הפליטים שהסתננו עד כה לטורקיה מוערך ב-4,000 בני אדם, בעוד אלפים רבים נוספים מחכים בצד הסורי של הגבול.

הסהר האדום הטורקי הקים מאות אוהלים עבור אלפי הסורים שהגיעו לחבל ילדאיי הטורקי, מעבר לגבול הסורי. כוחות של צבא טורקיה ואמבולנסים ממתינים להם, ומרכזים אותם בשלושה מחנות פליטים. הטורקים מסרבים לכנות את הבורחים כ"פליטים" או "מבקשי מקלט", כדי שלא להעניק להם מעמד חוקי, וקוראים להם "אורחים".

"טנקים שורפים את הבתים שלנו"

לכן גם לא מאפשרים לפליטים הסורים גישה לכלי התקשורת, ואת השיחה עמם נאלצנו לקיים מעבר לגדר. "ברחנו לכאן מההרים", מסביר אחד מהם, "מפני שיורים עלינו, טובחים בנו, ממטירים עלינו כדורים. יש בכפר בערך 200 טנקים ו-70 אוטובוסים עם אנשי כוחות ביטחון, הרסו בתים, הפציצו דירות, לא נשארה אבן על אבן. אם הם רואים מישהו, הם צולפים בו מיד".

"הם מגיעים למשק ומחריבים אותו, טנקים שורפים בתים", אומרת פליטה אחרת מעבר לגדר. "בשאר כלב בזוי ושפל, אינשאללה שזה יקרה לילדים שלו. למה הוא עושה את זה? שיילך לגולן, עדיף שיעשה את זה מאשר יהרוס את החיים שלנו, החיים של בני עמו. אפילו ישראל לא עשתה את מה שהוא עושה".

עם זאת, סמנכ"ל משרד החוץ הטורקי מנסה להסביר מדוע הממשלה לא מאפשרת לסורים להשמיע את דבריהם בחופשיות, ומדגיש כי אין מכסה ואין מגבלה. "אנחנו יכולים להכניס לכאן אנשים כל עוד הם מרגישים צורך להגיע לטורקיה", הוא אומר למצלמה שלנו, "הסורים רצויים כאן".

ילד סורי במחנה הפליטים, היום
ילד סורי במחנה הפליטים, היום | צילום: AP

מחר יתקיימו הבחירות בטורקיה, וארדואן מקווה לרוב מוחלט של שני שליש בפרלמנט. בינתיים, הדיווחים מסוריה לא עושים לו טוב, משום שהוא קידם מאד את הקשרים ואת הברית עם משטר אסד, וזאת אולי הסיבה שאתמול הוא השמיע דברים מאד נחרצים נגד בשאר אסד.

אסד טובח באזרחיו עם מסוקים וסטי"לים

בינתיים, המחאה בסוריה נגד הנשיא אסד מוסיפה להתגבר. אמש עשה צבא סוריה לראשונה שימוש במסוקי תקיפה לפיזור המפגינים. מול חופי לטקיה הופיעו לראשונה ספינות טילים, כדי לסייע בפיזור ההפגנות. אבל המתנגדים לאסד אינם חוששים לעמוד מול הצבא, בדרעא, בחומס ובערים נוספות.

בריטניה, צרפת, ופורטוגל פנו למועצת הביטחון של האו"ם בבקשה לגנות את סוריה באופן רשמי על הרג אזרחים, אך רוסיה - בעלת זכות הוטו במועצה - הודיעה שתתנגד למהלך.

ארה"ב, מצידה, ממשיכה לגנות בחריפות את פעולותיו של אסד. דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר הלילה כי "ארצות הברית מגנה בחריפות את המדיניות השערורייתית והאלימה של הממשלה בסוריה, שדוגלת באלימות. לאכזריות הזו יש לשים קץ באופן מיידי".

בהכנת הידיעה השתתף ראאד איברהים

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק