הסרטונים המחרידים שדולפים לרשת מציגים את העינויים שעוברים המתנגדים למשטר אסד בחומס ובערים נוספות. אחד הסרטים מציג את לואי אל עאמר מחומס, עובר עינויים ומוכה על ידי חיילים סורים במדים.

למרות תחנוניו של אל עאמר, המכות נמשכות כשהחיילים מכריחים אותו לומר "בדמי וברוחי אלחם למענך בשאר". אל עאמר מתועד בניסיונו לשכנע את החיילים הסורים כשהוא חוזר על דבריהם בזמן שאחד מהם דורך על צווארו, אך החיילים לא משתכנעים ומכנים אותו "שקרן".

תיעוד העינויים שעבר עלי עאמר (צילום: CNN)
תיעוד העינויים שעבר עלי עאמר | צילום: CNN

בשלב מסוים, אחד החיילים שואל בקול רם: "שנירה בו ונגמור עם זה?". החיילים לא יורים בסופו של דבר, אבל אולי היה מוטב לאל עאמר שהיה מת בירייה. שעות לאחר מכן אותרה גופתו, ממנה עולה בבירור האופן שבו מת: אל עאמר הוכה למוות.

האסירים חושפים את שיטות העינויים

אזרחים לבנונים שישבו בכלא הסורי לא מופתעים מהתמונות המזעזעות שמגיעות מסוריה. במשך שלושת העשורים האחרונים הם חוו על בשרם את המחיר של היותם מחוץ למחנה אסד, וכעת הם מתחילים לדבר על הזוועות. כל החברים בקבוצה שמתכנסת בימים אלה בבירות, ישבו בכלא הסורי לתקופה של בין חמש ל-15 שנה.

"האם אי פעם שמעתם מישהו שחזר מהגיהנום ומספר על כך?", שואל אחד מהם. לטענתם, התפתחות הטכנולוגיה והאינטרנט מאפשרים למתנגדי המשטר לשתף את העולם כולו בשיטות העינויים שנהוגות שם כבר שנים רבות, שהובילו את אנשי המשטר לכבול פצועים שנזקקו לטיפול רפואי, ולערוך בהן ניתוחים בלי חומרי הרדמה.

"שיטת הגלגל", שחזור (צילום: CNN)
"שיטת הגלגל", שחזור | צילום: CNN

במסגרת התרפיה שהם עוברים בקבוצה, האסירים המשוחררים חושפים את השיטות הברוטליות. בסרטון שצילמו לפני כחמש שנים, הם אף שחזרו את העינויים שעברו. בסרטון ניתן לראות את שיטת הצמיג, שבה מוכנסים ידיו ורגליו של אדם לצמיג כשהוא שוכב על גבו, ומצליפים בו בכפות רגליו. דרך אחרת לענות את האסירים הייתה לתלות אותם עם שלשלאות מהרגליים, כשפניהם לכיוון הקרקע, במשך שעות ואפילו ימים.

אבל העינויים הפיזיים הם כאין וכאפס לצד העינויים הנפשיים שעוברים האסירים במרתפי בתי הכלא בסוריה. "החיילים הסורים עובדים באמת ק'שה ובשיטתיות כדי להפוך את האנשים האלה לאבק", סיפרה המדריכה בקבוצה לכתבת CNN. למרות הזעזוע שעדויותיהם מעוררות, ולמרות שסרטונים קשים ממשיכים לדלוף מסוריה, נראה שהמצב רחוק מסיום בזמן בקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק