מצרים שוב מתמודדת עם גל של מהומות אלימות. היום נהרגו שני מפגינים בעימותים בין אוהדי קבוצת כדורגל לכוחות הביטחון לאחר פסיקת בית המשפט העליון במדינה להתיר על כנה את ההחלטה להוציא להורג את 21 הנאשמים במעורבות במהומות שפרצו באצטדיון הכדורגל בפורט סעיד לפני כשנה. אלפים יצאו היום להפגין ברחובות ובנמל של פורט סעיד. גם בבירה קהיר הוצתו בניין ההתאחדות לכדורגל ובניין המועדון לשוטר. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהומות הענק היום, התפרצו בשתי ערים עיקריות - פורט סעיד, שם התרחשו אירועי הדמים באצטדיון הכדורגל ושם גם ניסו המפגינים לשתק את תנועת האניות והספינות העוגנות בנמל החשוב, והבירה קהיר שם הציתו המפגינים את המבנים. בתמונות שהגיעו לידי חדשות 2 נראים שוטרים שהיו כלואים בניין קופצים מהחלונות הבוערים על מנת להציל את עצמם. האוהדים מכלים את זעמם במקומות ציבוריים ובמבני שלטון לאחר גזרי דין המוות שהטיל עליהם בית המשפט בעקבות מהומות הדמים שם. עד כה נמנו שני הרוגים ועוד עשרות פצועים.

השופט נתן את האות למהומות

הבוקר דן השופט את 21 הנאשמים למוות בתלייה ואף גזר מאסר עולם על חמישה נאשמים נוספים. שני בכירים במשטרה נשלחו ל-15 שנות מאסר בבית הסוהר ו-28 בני אדם זוכו, בפרשה שמהווה את פרץ האלימות הקשה ביותר במצרים מאז נפילת שלטון מובארק. אתמול הורו הרשויות בעיר לצבא לתפוס את מקום המשטרה, מחשש להתפשטות בעקבות גזר הדין - שהועבר בשידור ישיר בטלוויזיה המצרית.

המהומות בפורט סעיד, בסוף השבוע
המהומות בפורט סעיד, היום | צילום: ap

אלפי מפגינים יצאו לרחובות פורט סעיד עם תום המשפט והחלו בניסיונות לשבש את התנועה בתעלץ סואץ. המפגינים שחררו מספר סירות שעגנו במקום בניסיון לחסום את התעלה, אך המשטרה הצבאית הצליחה להשתלט על מרבית כלי השיט ולהחזירן אל החוף. במקביל מנעו המפגינים מעבר של מספר מעבורות. בקהיר הסתערו מאות מפגינים על מבנה ההתאחדות לכדורגל והעלו אותו באש. המפגינים הציתו גם מועדון של המשטרה.

מאז הכריז בית המשפט בסוף חודש ינואר השנה על עונש המוות ל-21 הנאשמים, נרשמו עימותים רבים בפורט סעיד. בשבוע האחרון נהרגו שמונה בני אדם בהתנגשויות בין המשטרה לבין מפגינים, מתוכם שלושה שוטרים.

מפגינים הציתו את בניין ההתאחדות לכדורגל
מפגינים הציתו את בניין ההתאחדות לכדורגל | צילום: רויטרס

74 הרוגים באצטדיון הכדורגל

העימותים במגרש הכדורגל ארעו בחודש פברואר בשנה שעברה, בתום משחק כדורגל שבו ניצחה קבוצת "אל-מסרי" מפורט סעיד את "אל-אהלי" מקהיר. החגיגות הפכו עד מהרה לאנדרלמוסיה שלמה, כשהטלוויזיה המצרית המתעדת את המתרחש מתקשה לעמוד בקצב ההתרחשויות על המגרש. בתמונות נראו שחקני שתי הקבוצות נמלטים על נפשם לחדרי ההלבשה, בעוד שעשרות אוהדים מנסים לפגוע בשחקני "אל-אהלי".

כוחות הביטחון שהתפרסו על כר הדשא ניסו לשווא למנוע את התפרצות הזעם של האוהדים, שסירבו להתפנות. בשידורי הטלוויזיה נשמעו גם קולות ירי באש חיה. העימותים גלשו גם אל מחוץ לאצטדיון, ואש פרצה במתחם מחוצה לו.