המיליציות בעירק (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
לוחמי צבא עירק האיסלאמי בדרכם לבגדד | צילום: חדשות 2

שיתוף פעולה נדיר הצליח לעצור את חוליות הטרור המאיימות על עירק: על פי דיווחים שונים המגיעים מהמדינה היום (א'), כוחות הממשל העירקי, יחד עם חוליות של לוחמים מארגונים שיעיים וקבוצות כורדיות הצליחו לבלום את התקדמות הכוחות הסוניים הטרוריסטים מצפון לבירה בגדד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעירק נוצרה קואליציה נדירה בין אויבים מושבעים - המיליציות השיעיות בהנהגת הצבא העירקי לבין יחידות ה'פשמרגה' של הכורדים - הכל כנגד הלוחמה באויב המשותף - הכוחות הסוניים המאיימים.

חברי הקואליציה הצליחו לכבוש בחזרה כמה מהערים שנתפסו על ידי החמושים, בהן עישאק - בה נמצאו 12 גופות של שוטרים - זאת לאחר שרק היום נהרגו תשעה שוטרים בפיגוע תופת בבירה בגדד. הערים מוסול ותיקרית, נותרו עדיין בשליטת ארגון "דעאש" הסוני.

חצי מיליון נמלטו ממוסול, בעולם קוראים לאיפוק

האייתולה עלי סיסטאני, הסמכות הדתית השיעית הגבוהה ביותר בעירק, קרא לקבוצות השיעים להתחמש ולבלום את התקדמות הלוחמים הסונים. באזורי השליטה הכורדים חזו היום באלפי פליטים שמגיעים ממוסול לעיר אירביל. רבע מאוכלוסיית מוסול, כחצי מיליון בני אדם, נמלטו מהעיר. רובם ברחו צפונה - לאזורים בהם לכורדים יש אוטונומיה עליה שומרים כוחות ה'פשמרגה'.

נשיא אירן, חסן רוחאני, כבר הצהיר שהוא מוכן לשלוח כוחות לעירק כדי להילחם ב"טרוריסטים ובאלימות". גם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שהצהיר שלא ישלח כוחות למדינה, הורה לשלוח נושאת מטוסים למפרץ הפרסי.

לעומתם, יתר מנהיגי העולם, כולל האפיפיור ומזכ"ל האו"ם, קוראים לאיפוק ומגנים את מסע הכיבוש של בני הארגונים הסונים. מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, קרא לפלגים בעירק להגיע להסכמה פוליטית. על פי חלק מהדיווחים שמגיעים מעירק, כוחות החמושים דווקא מתקדמים עתה לכיוון הגבול הסורי בצפון מערב המדינה.