חיילים אירנים במצעד צבאי, אחמדינג'אד ביציע (צילום: אימג'בנק - gettyimages)
חיילים אירניים במצעד. תקריות ירי חוזרות ונשנות | צילום: אימג'בנק - gettyimages

שוב מתיחות בגבול אירן-פקיסטן: רדיו טהרן - הרדיו הממלכתי האירני, דיווח היום כי מספר אנשי משמר הגבול האירני נהרגו מאש שנפתחה לעברם במארב שהטמינו להם מי שכונו "אנשי אופוזיציה חמושים". התקרית מצטרפת למספר תקריות ירי נוספות שאירעו לאורך הגבול המשותף בין שתי המדינות בתקופה האחרונה.

מהדיווחים באירן עולה כי משאית ובה שוטרי משמר הגבול, שנסעה לאורך אזור הגבול "מירג'אווה", בדרום אירן, הותקפה על ידי אלמונים במארב מתוכנן. במשטרה האירנית לא יכלו לומר כמה שוטרים נהרגו בתקרית.

בטהרן זועמים על התקרית, ומאשימים את הממשל הפקיסטני ב"ישיבה בחיבוק ידיים" ובהיעדר שיתוף פעולה נוכח התקריות בתקופה האחרונה. מפקד המשטרה האירנית אמר היום כי "הגבול הפקיסטני הפך לחצר האחורית של אירן, בה עושים שימוש מורדים ומבריחי סמים". ביקורת קשה נמתחה על הפקיסטנים, בכך "שאינם מצליחים לאבטח כראוי את אזור הגבול", לדברי האירנים. מפקד המשטרה הוסיף כי "המורדים משתמשים בציר הגבול אירן-פקיסטן על מנת לבצע את פעילותם".

מחפשים פתרונות בדרכי שלום

עם זאת, באירן עדיין לא מרימים ידיים. מפקד המשטרה האירני כבר דיווח על התקרית לעמיתו הפקיסטני, כך על פי הדיווחים, ואף אמר לעיתונאים: "אם הפקיסטנים אינם מסוגלים לשלוט במצב בגבול, הם יכולים להזמין אותנו לאיסלמאבאד ואנו נשמח לסייע להם למגר את תופעת המורדים ומבריחי הסמים".

תקריות אש בין כוחות הביטחון ומשמר הגבול האירניים מבריחי סמים העושים דרכם מפקיסטן ואליה, מתרחשות לעיתים קרובות לאורך הגבול עם פקיסטן. למרות זאת, עדיין מנסים האירנים למצוא נוסחה לפתור את הבעיה בדרכים שקטות.