ערבים
הבורסה בדובאי

לא רק הבורסה בת"א התרסקה: בניגוד לתחזיות האופטימיות של הפרשנים והסוחרים, שוקי ההון הערביים התעוררו היום מחופשת עיד אל-פיטר למפולת של שערים. עם פתיחת יום המסחר שוקי ההון הערביים, ובפרט במפרץ הפרסי, הושפעו קשות מהמשבר הפיננסי העולמי, למרות שצפו תחילה כי לאשרור תוכנית ההצלה של הכלכלה האמריקנית בקונגרס, תהינה השלכות חיוביות על השווקים הערביים.

בסעודיה הבורסה הייתה סגורה היום עקב, המשך חופשת עיד אל פיטר במדינה. אך בכווית השכנה התחדש המסחר בירידות שערים. מדד שוק ההון של כווית ירד היום ב-3.6%.
בכל המגזרים בשוק הורגשו ירידות חדות, ובראשם מגזר השירותים שאיבד 738 נקודות מערכו. מגזר ההשקעות איבד 592 נקודות ומגזר הבנקים - 549 נקודות.

סוכנות הידיעות הכוויתית מסרה מפי סוחרים בבורסה של כווית כי "הבורסה עוברת עתה משבר אמון, אשר מצריך פתרונות יסודיים".

במדינת האמירויות איבדו המניות מערכן 35 מליארד דרהם, שהוא המטבע המקומי, ביום אחד וחלה ירידה בשיעור של 5.21% במדד שוק ההון. מדד הבורסה של דובאי איבד 6.9% מערכו, ואחריו מדד הבורסה של אבו דאבי שירד בשיעור של 4.17%. היקף המסחר בשני השווקים הללו הגיע לכדי 1.72 מליארד דרהם.

בקטר ירד המדד לשפל חדש, לאחר שאיבד 7% מערכו שהם כ-650 נקודות מן המדד. במסקט (עומאן) מדד הבורסה ירד ב-2.8%. בבחריין נמשכו ירידות שערים שרשמו בסה"כ ירידה של 0.35%.

גם במניות הירדניות נרשמה ירידה חדה היום. מדד הבורסה של עמאן ירד ביותר מ-3%. בסה"כ נסחרו בה מניות בסכום של 27.6 מליון דינאר ירדני, רק מניותיהן של 20 חברות ירדניות עלו בעוד שמניותיהן של 129 ירדו בערכן.

מומחים מעריכים כי ברבעון השלישי של שנת 2008 סובלים שוקי ההון הערביים ממשבר פיננסי מקומי בד בבד עם המשבר העולמי. בלב המשבר הזה נמצאת הבורסה הסעודית שאיבדה כ-35% מערכה בשנה הנוכחית. מדובר בהפסדים של כ-150 מליארד דולר בכל מדינות המפרץ הפרסי.