ההשוואה המרגשת, מלאלה (צילום: חדשות 2)
מלאלה - כלת פרס נובל? | צילום: חדשות 2

בביתה של מלאלה יוסופאזי בת ה-16 מפקיסטן מחזיקים אצבעות ומקווים לראותה זוכה בפרס הנובל לשלום השבוע. אבל, את התקוות והחלומות שלהם הם שומרים בסוד מפחד הטאליבן - שגם היום הכריז על כוונתו לנסות פעם נוספת לחסל את הנערה האמיצה שנלחמה בעד זכותה ללמוד. בפקיסטן חוששים לצאת נגד הארגון, שעדיין מטיל אימה על המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני שנה, באוקטובר 2012, מלאלה שרדה ניסיון חיסול של הטליבאן, שבוצע בעקבות קריאתה לנערות ונשים ברחבי המדינה לצאת וללמוד. היא הוטסה ללונדון ומיד אחרי שהתאוששה הפכה לשגרירה בינלאומית בעד הזכות ללמוד. הסיפור והמסר שלו הועלה על נס על ידי מנהיגי עולם וידוענים ברחבי העולם המערבי.

במהלך שהותה בבריטניה, מלאלה אמרה בראיון ל-BBC כי זכייה בפרס נובל לשלום תהיה "הזדמנות פז", אבל מטרתה האמיתית היא לא הפרס, אלא הפצת הצורך והזכות לחינוך.

ביום שישי הקרוב ועדת הפרס באוסלו תכריז על הזוכה בפרס נובל לשלום. אין רשימת מועמדים מסודרת, אך בין השאר עלה בימים האחרונים שמו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. מלאלה, לדעת רבים במערב, היא הראויה ביותר לפרס היוקרתי. חברתה מבית הספר במינגורה, סאפיה, אמרה לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP: "אני חושבת שכל הילדים צריכים ללכת לבית הספר, ילדים וילדות. אופניים לא יכולות לפעול ללא גלגלים. החברה היא כמו אופניים, חינוך הבנים זה גלגל אחד והגלגל השני הוא חינוך הבנות".

פקיסטן - החזית למען  חינוך (צילום: AP)
פקיסטן - החזית למען חינוך | צילום: AP

אבל, בצפון מערב פקיסטן - בעמק סוואט - לא מתעניינים בידוענים המערביים. העמק עמוס בלוחמי טליבאן וקיצונים מוסלמיים, שלא רוצים לראות את מלאלה מתייצבת על הבימה באוסלו בחודש דצמבר. הם עדיין רוצים להשתיק את הנערה הפקיסטנית גם במחיר חייה.

דובר הטאליבן שהידולה שאהיד אמר: "אנחנו נחושים לחסל את הנערה שהעליבה ופגעה באיסלאם. אם תהיה לנו הזדמנות נוספת, נהרוג אותה, זה מעשה שנהיה גאים בו. האיסלאם מתנגד לרצח נשים, אבל אנו מנהלים מלחמה באלו שמתנגדים לדת ותומכים בניאוף".