שתי רקטות פגעו הבוקר ברובע דאחייה בביירות, אחד ממעוזי חיזבאללה בלבנון. בשלב זה לא ברור מי אחראי לירי. סוכנות הידיעות הלבנונית הרשמית דיווחה כי מספר הפצועים עומד על חמישה - מתוכם שלושה במצב קשה. ייתכן שהירי התרחש בתגובה על דבריו אמש של מנהיג הארגון השיעי, חסן נסראללה. שר הפנים הלבנוני אמר כי הירי בוצע מאזור שנמצא דרומי-מזרחית לביירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדיווחים שונים עולה כי אחת מהרקטות פגעה במגרש מכוניות סמוך לצומת עמוס ורקטה נוספת פגעה במרחק של כ-300 מטרים משם - וגרמה לפציעתם של החמישה. מתמונות שמגיעות ממקום הפגיעה נראה גם מבנה שנפגע קשה - מה שנראה כדירת מגורים. הרסיסים ניכרים היטב בסלון שנחרב כמעט לחלוטין וחדר שינה שהתמלא ברסיסים.

בנאום מיוחד לציון 13 שנים ליציאת צה"ל מלבנון, תקף אמש מזכ"ל חיזבאללה את ישראל בגין תוקפנותה הצבאית לכאורה, והאשים כי ממשלות ישראל מאז מלחמת לבנון השנייה כבר ערוכות למלחמה חדשה מול לבנון וכל מי שיעז לתקוף את ישראל.

טילים בלבנון, הבוקר (צילום: רויטרס)
תגובה על נאום נסראללה? | צילום: רויטרס

"ההתנגדות שהביסה את ישראל במלחמת לבנון השנייה התאמנה והיא מוכנה להתעמת", אמר מזכ"ל חיזבאללה. לדבריו, ישראל מוכנה למלחמה ומחמשת את תושביה המתגוררים ביישובים שליד הגבולות עם לבנון, סוריה וירדן. "בעוד שרואים בנשק שנמצא בידי תושבים בדרום לבנון כלא לגיטימי, ישראל מחמשת את תושביה בסמוך לגבולות, מכשירה אותם צבאית ומאמנת אותם. אלן הן חלק מתוכניות הצבא ההרסניות של ישראל".

לדבריו, חיזבאללה ערוך ומוכן להתמודד עם האיומים מצד ישראל. "ישראל מאיימת על לבנון על בסיס יומי והכוחות שלה נעים סביב הגבול מזה חודשים. ישראל גם מאיימת על סוריה ותוקפת אותה. היא מוכנה למלחמה וקשה לנו להעריך כיצד האויב הציוני יתנהג מדי יום ביומו. בלבנון ערוכים ומוכנים להתמודד עם איומי ישראל - ולא רק חיזבאללה, אלא כל ארגון שמבקש להתנגד לה".

"אם סוריה תיפול - ישראל תיכנס ללבנון"

בדבריו התייחס נסראללה גם למערכה בסוריה ותהה מדוע מדינות ערביות אחרות יכולות לרכוש טילים ומערכות להגנה מפניהם, בעוד משטר אסד בסוריה אינו יכול לעשות כן. "סוריה לא יכולה לרכוש טילים בעוד מדינות אחרות כן, כי ישנה במדינות אלה הבטחה שלא לתקוף את ישראל באמצעותם", אמר.

הלחימה בסוריה זולגת ללבנון? (צילום: רויטרס)
הלחימה בסוריה זולגת ללבנון? | צילום: רויטרס

לדבריו, "אם סוריה תיפול בידי ארצות הברית, ישראל או כל כלי השרת שלה, ההתנגדות תפסיד וישראל תיכנס ללבנון ותכפה את תנאיה. אם סוריה תיפול בידיהם, פלסטין תלך לאיבוד. סוריה היא גבה של ההתנגדות וההתנגדות לא יכולה לשבת בחיבוק ידיים כשרוצים לשבור את גבה". על הכוונה להכניס את חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור של האיחוד האירופי הגיב נסראללה בזלזול: "אלו חדשות ישנות. מדובר רק בדיו על נייר".

רק השבוע הזהיר מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, מפני הידרדרות במתיחות עם סוריה - בתוך שעות. אשל נשא דברים בכנס מטעם מכון פישר למחקר אסטרטגי בבית חיל האוויר בהרצליה ואמר כי "אסד השתמש במעט התקציב שהיה לו כדי לקנות את הטילים הטובים ביותר שהוא יכול - והם בדרך". "הצטיידות ביכולות כאלה בצד השני, אלו יכולות הגנה קרקעית מאוד מתקדמות, שהמוקד שלהן הוא לפגוע בחיל האוויר ולייצר אצלם ביטחון עצמי", הוסיף אלוף אשל.

הוא ציין כי שינוי בסוריה יכול להתרחש בתוך זמן קצר, ולכן חייבים להיות ערוכים אליו בכל רגע. "צריך להבין שסוריה משתנה לנו מול העיניים, וצריך להיות מוכנים לכל תרחיש בטווחי זמן של שעות בודדות", הבהיר. "אם רוצים להכריע תוך יממות ספורות, צריך להפעיל הרבה אש - ומהר".