מלחמת האזרחים בסוריה נמשכת וגובה עוד ועוד קורבנות מדי יום. כעת נחשפות גם תמונות קשות שמהוות עדות לכאורה לפשעי מלחמה. קבוצת מומחים בינלאומיים מצאה "ראיות חותכות של תעשיית הרג ועינויים" שמופעלת בחסות משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד. התמונות הקשות לצפייה פורסמו ברשת CNN וב"גרדיאן". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדיווח מתבסס על אלפי תמונות זוועה של גופות עצורים, שנהרגו לכאורה על ידי משטרו של אסד. "זהו האקדח המעשן", אמר דיוויד קריין, אחד ממחברי הדוח. "כל תובע יתעניין בסוג כזה של עדויות".

על פי הפרסום, אין אישור כי אכן מדובר בתמונות ומסמכים אותנטיים, אך הדוח מתבסס על מסקנות מומחים - שבהם תובעים פליליים, מומחה לרפואה משפטית, אנתרופולוג ומומחה לעיבוד דיגיטלי.

"האקדח המעשן"? (צילום: CNN)
"האקדח המעשן"? | צילום: CNN

אחד ממחברי הדוח: "התמונות מזכירות את ימי השואה"

לפי הדוח, הקורבנות שמוצגים בחלק מהתמונות גוועו ברעב, עברו עינויים ברוטאליים, חלקם נחנקו ואחרים עברו סוגים שונים של התעללות. אחד מהפרקליטים שהיה שותף בעריכת הדוח, דזמונד דה-סילבה, לשעבר התובע הראשי בסיירה ליאון, השווה בין התמונות הללו לתמונות הזוועה מתקופת השואה.

"כמו בשואה" (צילום: CNN)
"כמו בשואה" | צילום: CNN

"הגופות הכחושות הן תוצר של הרעבה כשיטת עינויים", אמר דה-סילבה בריאיון ל-CNN. "הדבר הזה מזכיר את התמונות של אלו שנמצאו בחיים במחנות ההשמדה הנאציים אחרי מלחמה העולם השנייה".

במהלך מלחמת האזרחים במדינה השסועה, דחה משטרו של בשאר אסד שוב ושוב את ההאשמות לגבי הפרות של זכויות אדם, והאשים את ה"טרוריסטים" באחריות לאלימות הקשה.

במקביל, התחוללה במהלך היום סערה דיפלומטית בנוגע להשתתפותה של אירן בוועידת ז'נבה. גורמים במחלקת המדינה האמריקנית תקפו את החלטתו של מזכ"ל האו"ם באן קי מון לשגר הזמנה לאירן, וזאת בשל חוסר הסכמתה של הרפובליקה האסלאמית לתמוך בהסכמה שהושגה בוועידת ז'נבה הראשונה.

בעקבות הביקורת אמר מזכ"ל האו"ם כי הוא "מאוכזב עמוקות" מהתנהלות אירן ומסירובה להכיר בצורך בהעברת השלטון בסוריה. כמה שעות לאחר מכן הודיע באן באופן רשמי כי הוא מבטל את ההזמנה ששלח לאירן - דבר שסלל את הדרך עבור האופוזיציה הסורית לאשר את השתתפותה בוועידה.