לא נרגעים: מטהרן המשיכו לזרום הערב דיווחים נוספים בלתי רשמיים על הרוגים בהפגנות ברחובות הבירה טהרן במחאה על תוצאות הבחירות. מהדיווחים עולה כי ככל הנראה נהרגו לפחות ארבעה בני אדם ועוד כמה נפצעו.

עדי ראייה אירנים דיווחו כי השוטרים השתמשו בגז מדמיע, ואף באש חיה. "הכוחות גם עשו שימוש באלות ועצרו רבים מהם", טענו עדי הראייה. רשתות התקשורת באזורים בהם דוכאו ההפגנות נותקו לחלוטין, על מנת שהמפגינים לא יוכלו לתקשר עם גורמים חיצוניים.

המפגינים עושים את מה שנראה כמאמץ אחרון להציל את המחאה ומנסים להעביר אותה לרחבי העולם כולו. המועמד שהפסיד בבחירות, מיר חוסיין מוסאווי, מנסה עתה לעביר את הלחץ אל מחוץ לגבולות המדינה. בהודעה שפרסם היום מתבקשים תומכיו בכל רחבי העולם לצאת לרחוב.

מוסאווי משתמש בעמוד הפייסבוק שלו על מנת להוציא את מסריו מחוץ לגבולות המדינה. "הנכם מתבקשים להגיע להפגנות בכל רחבי העולם", כותב מוסאווי. "אנחנו זקוקים לסיוע מהעולם כולו". מוסאווי גם נותן פרטים על המקומות והמועד של ההפגנות ברחבי העולם כולו.

בחירות באירן, מוסאווי (צילום: רויטרס)
מוסאווי. בונה על העולם | צילום: רויטרס

המפגינים גם לא ויתרו, חרף היד הקשה של משמרות המהפיכה, להעביר את זעמם גם באירן. הפגנה גדולה נוספת צפויה להתקיים מחר בטהרן. הפגנה זו, לדברי מוסאווי, תהיה "שקטה ובעלת מאפיינים של שלום".

האירנים מאשימים את ישראל וה-CIA

היום היה הזה המנהיג העליון של הרפובליקה האיסלאמית, עלי חמינאי, שהביע עמדה בלתי מתפשרת. "התעקשתי ואני מתכוון להמשיך להתעקש על יישום החוק בנושא הבחירות", אמר חמינאי. "הממסד והמדינה לא ייכנעו תחת הלחץ בשום מחיר".

רימה את העולם? המנהיג העליון חמינאי (ארכ (צילום: רויטרס)
עלי חמינאי. לא נכנע | צילום: רויטרס

אירן גם נוקטת קו תקיף ביותר נגד מדינות המערב. מוקדם יותר היום אמר שר החוץ האירני כי הוא שוקל לבטל את הקשרים עם בריטניה בשל התערבותה בנעשה במדינה. אחר כך היתה זו סוכנות הביון האמריקנית CIA וכמובן ישראל שהואשמו באותה טענה בדיוק.

"בריטניה, אמריקה והמשטר הציוני הם שעומדים מאחורי האי שקט בטהרן", האשים שר הפנים האירני סדק מסולי. "רבים מהמפגינים היו בקשר עם ה-CIA ו'המוג'הדין חלק' (ארגון האופוזיציה האירני הגולה) וקיבלו מהם מימון".