יממה לאחר שישראל החליטה על הפסקת אש חד-צדדית נאם אמש ראש ממשלת החמאס איסמעיל הנייה ממקום מחבואו ואמר כי המתקפה הישראלית הסתיימה בכישלון, ולא הרתיעה את הפלסטינים.
למחרת הכרזות הניצחון של אולמרט וברק, ראש ממשלת חמאס הכריז: "ניצחנו ניצחון גדול, הדפנו את המתקפה ולא השגתם את מטרותיכם".

ארה"ב תעזור בשיקום עזה (צילום: Getty Images, GettyImages IL)
הריסות בעיר עזה | צילום: Getty Images, GettyImages IL

במהלך הנאום ששודר בתחנת הטלוויזיה של חמאס אמר ראש הממשלה בעזה כי ההחלטה של ארגונו להכריז על הפסקת אש היא "נבונה ואחראית" וכי "אלוהים העניק לעם הפלסטיני ניצחון גדול. זה אינו ניצחון הנזקף לזכותו של פלג אחד בלבד, אלא לעם כולו".

דבריו של הנייה נאמרו לאחר שמוקדם יותר הודיע בכיר חמאס איימן טאהא לאחר פגישה עם הפלגים הפלסטינים, על הפסקת אש מיידית. בחמאס הבהירו כי הם נותנים לכוחות הישראליים הפרוסים בעזה שבוע להתפנות מהשטח.

"חמאס והפלגים הפלסטינים מודיעים על הפסקת אש ברצועת שתחל באופן מיידי ותיתן לישראל שבוע לסגת", אמר טאהא בתום שיחות שניהל עם הנציגים המצרים בקהיר . כמו כן, דרש מישראל לפתוח את המעברים לרצועה על מנת לאפשר מעבר של ציוד הומניטרי.

מאוחר יותר בראיון לטלוויזיה הסורית אמר מוסא אבו מרזוק סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, כי הפסקת האש עליה הכריז הארגון היא בשם כל הפלגים הפלסטינים. בכיר החמאס הדגיש כי על ישראל לסגת בתוך שבוע מרצועת עזה ולפתוח את המעברים על מנת להכניס לאיזורים מוכי הלחימה סיוע הומניטרי.

במהלך מבצע "עופרת יצוקה" בעזה נהרגו, על פי הערכות מעל לאלף בני אדם מתוכם מאות חמושים. הפלסטינים הודיעו אמש כי לאחר החזרה לבתיהם ולהריסות בשכונות עזה נתגלו גופות נוספות.