אחד הכרישים שנתפסו בסיני בסופ"ש (צילום: הסאן)
כריש קטלני בים האדום | צילום: הסאן

כריש הרג היום תיירת גרמניה בים האדום בסיני. גופתה של האישה, בת 70, נסחפה לחוף כשמגופה נתלשו רגל וזרוע. בשבוע שעבר, שלושה תיירים מרוסיה ותייר מאוקראינה נפצעו קשה מתקיפת כריש באותו אזור, מול חופי שארם א-שייח.

אחרי התקיפות בשבוע שעבר, הכריזו השלטונות המצרים על איסור שחייה באזורים מסוימים בים האדום. מכיוון שעוד לא ידוע היכן הותקפה האישה, לא ניתן לדעת אם היא שחתה באזור אסור לשחייה או לא.

ביום חמישי האחרון הרגו המצרים שני כרישים שהיו חשודים בתקיפות. מבין שני הכרישים שנתפסו, אחד הוא באורך 2.1 מטרים ומשקלו 150 קילוגרם והשני הוא באורך 2.4 מטר ומשקלו 250 ק"ג. אולם, כפי שעולה ממקרה התקיפה האחרון, קיים לפחות עוד כריש תוקפני אחד במים.

רוב הסיכויים שהכרישים לא יגיעו לאילת

"הפעם האחרונה שהייתה תקיפת כריש באילת הייתה ב-1974", הסביר לחדשות 2 באינטרנט ד"ר אביעד שיינין, יו"ר מחמל"י, מרכז חקר, מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל, באוניברסיטת חיפה. "זה יכול לקרות שוב בתיאוריה, אבל זה לא סביר", הוסיף שיינין. עם זאת, לא ניתן לפסול אפשרות כזאת על הסף, משום שהימצאות כרישים מסוכנים בים האדום היא עובדה.

"כשאנשים שומעים על תקיפת כריש הם ישר חושבים על הסרט 'מלתעות'", הוסיף שיינין, "אבל חשוב לשמור על פרופורציות". לדבריו, בכל העולם ישנם מקרים בודדים בשנה של תקיפת כריש. "בכל שנת 2009 התרחשו רק 13 תקיפות קטלניות והשנה דווח רק על שמונה תקיפות", הסביר.

גם בהשוואה בין חופי מצרים וסיני לחופי אילת, התוצאה מרגיעה. "בממוצע בחופי מצרים וסיני יש תקיפת כריש אחת לשנה, מתוכן אחת לחמש תקיפות קטלנית", אמר שיינין. "כשמשווים את הממצאים האלה לעובדה שבישראל לא הייתה תקיפה קטלנית כבר 36 שנה, מבינים שאין מה להילחץ".

בשבוע שעבר: כריש תקף ארבעה בסיני

ארבעה תיירים מרוסיה נפצעו בשבוע שעבר בשתי תקיפות כריש שונות, האחרונה בהן התרחשה ביום רביעי האחרון, בעת ששחו מול בית המלון בו שהו בראס נסרני, אתר צלילה מוכר.

ביום שלישי האחרון, כנראה אותו כריש היה מעורב בתקיפת זוג אחר מרוסיה. הכריש נשך אז אישה כבת 50 בגבה וברגלה, תלש אחת מידיה והיא עברה התקף לב. הקורבן השני, אישה כבת 70 נמצאה כשידה הימנית ורגלה השמאלית נקטעו. בתקיפת שני התיירים ביום רביעי, הכריש מסוג ארך-גף תלש חלק מגפיהם.

מדריך הצלילה חסאן סאלם אמר כי היה תחת המים בזמן התקיפה ואף שחה בסביבת הכריש. "הצלחתי להבריח את הכריש כשנשפתי בועות במים לעבר הפנים שלו, אבל אז ראיתי אותו שוחה לעבר אישה והוא נשך אותה ברגל". סאלם הוסיף וסיפר כי "המים הפכו לאדומים מכמויות הדם הגדולות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק