קריאות נגד טנטאווי, במהלך הלוויות ההרוגי (צילום: רויטרס)
קריאות נגד טנטאווי, במהלך הלוויות ההרוגי | צילום: רויטרס
במצרים עדיין סוערות הרוחות בעקבות האירועים האלימים שלשום, בהם נהרגו 36 בני אדם ויותר מ-200 נפצעו. ועדה ממשלתית מיוחדת שמינתה המועצה הצבאית העליונה בראשות הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי פתחה בחקירת נסיבות האירוע, כשברקע עדיין מהדהד החשש מתקריות נוספות בימים הקרובים, על רקע עדתי בין מוסלמים לנוצרים ברחבי מצרים.

בינתיים, הולכת וגוברת הביקורת על ניהול המשבר על ידי טנטאווי והמועצה הצבאית. מאז התקרית החמורה, יצאו אלפים לרחובות בקריאה להדיח את טנטאווי מתפקידו ואף להפיל את שלטון המועצה הצבאית. "הגנרלים המנהלים את המדינה חייבים ללכת", נשמעו אמש הקריאות במהלך הלוויותיהם של ההרוגים. "הגנרלים אינם פטריוטים, הם השאריות של השלטון הבוגד של מובארק".

צפו: קריאות נגד טנטאווי בהלוויות ההרוגים הנוצרים

 

והיו גם שהשמיעו קריאות על בסיס הסיסמאות שנשמעות בשנה החולפת במדינות "האביב הערבי", ובהן דרישה להפיל את ראש המועצה הצבאית העליונה. "העם רוצה את נפילת טנטאווי", קראו רבים במהלך ההלוויות.

הדרישה: תיקון בחוקה המצרית

"אני פונה לאמריקה. בבקשה, הפסיקו לסייע לצבא שלנו", צעק בבכי נוצרי-קופטי תושב קהיר שאיבד את אחד מקרוביו באירועים האלימים שלשום. "אתם מעניקים לצבא סיוע של יותר ממיליארד דולר מדי שנה, אבל בסוף הוא הורג אותנו בכלי הנשק האלה. אובמה, אתה תהיה מרוצה כשנוצרים יירצחו מכלי נשק המיוצרים באמריקה?".

תזכורת - האירועים האלימים בקהיר:

 

העימותים שלשום נחשבים לאירועים החמורים ביותר ברחובות קהיר מאז נפילת שלטון מובארק. אלפי נוצרים קופטים יצאו להפגנה מול בניין הטלוויזיה בבירת מצרים, במחאה על הצתה נוספת של כנסייה בדרום מצרים.

האירועים האלימים בקהיר, שלשום (צילום: רויטרס)
האירועים האלימים בקהיר, שלשום | צילום: רויטרס

מאז נפילת משטר מובארק חלה עלייה במספר מקרי ההשחתה של מוסדות דתיים נוצריים, אך הדרישה של הנוצרים הקופטים, המהווים מיעוט של כ-10% מ-80 מיליון מאוכלוסיית מצרים, היא גם לתיקון בחוקה המצרית שיאפשר חופש דת ובנייה חופשית של מוסדות דתיים נוצריים ברחבי המדינה. במהלך הלוויות ההרוגים נשמעו גם קריאות ל"הגנה בינלאומית על המיעוט הקופטי" במצרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק