נשיא סוריה, בשאר אסד (צילום: חדשות)
נשיא סוריה, בשאר אסד | צילום: חדשות

בכיר רם דרג בסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית, שסרב לחשוף את זהותו, אומר כי דוח מיוחד של הסוכנות בעניין הגרעין הסורי יפורסם "לכל היותר ביומיים הקרובים", בהדגישו כי "מרבית הסיכויים שיפורסם ביום רביעי".

"ישנן עוד מספר בעיות הדורשות הבהרות, פרשנות ושיתוף פעולה מהצד הסורי", אמר הבכיר לעיתון "א-שארק אלאוסט", היוצא לאור בלונדון. הוא הבהיר כי עותק של הדוח המיוחד יועבר תחילה רק לבכירי מועצת הנגידים של הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית, אולם "אם יהיה צורך, בהחלט ייתכן שמנכ"ל הסוכנות, מוחמד אל-בראדעי, יפרסם הודעה מפורטת בעניין הדוח", הוסיף הבכיר. הוא סירב במקביל לפרט האם במסגרת הדוח שיפורסם צפויה להגיש הסוכנות דרישות רשמיות לסוריה ולישראל בדבר שיתוף פעולה בעניין חקירת נושא הכור הסורי אותו הפציצה ישראל, על פי הדיווחים, בספטמבר בשנה שעברה.

"הדוח יעסוק בפרטים הטכנים של הכור", אמר הבכיר, שרמז במקביל על חוסר שביעות רצונה של סוריה מהחקירה: "עדיין ישנם מספר עניינים טכניים הדורשים שיתוף פעולה והבהרות מהצד הסורי". עם זאת, במסיבת עיתונאים שערך אמש מנכ"ל הסוכנות, אל-בראדעי, הודגש כי "עצם העובדה שנמצאו עקבות אורניום באתר שהופצץ אינה מהווה הוכחה מספקת לפעילות גרעינית במקום". הוא הוסיף כי "מקור האורניום אינו הוכח במאת האחוזים ועל כן לא ניתן להגיע למסקנות סופיות עדיין בעניין הפעילות הגרעינית הסורית".

רק לאחרונה דווח כי נמצאו עקבות אורניום בשרידי הכור שהופצץ בסוריה. הסורים מצידם, מנסים ככל שניתן להאפיל על פרטי הפרשה, ומסקרים אותה בהיבט אחר לגמרי: את עניין התקיפה היא מתארת כ"תוקפנות ישראלית" בשטחה, ואת חקירת הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית מכנה "התערבות חיצונית בנעשה בענייניה". רק על שאלות מליון הדולר מסרבים הסורים לענות: האם אכן מדובר היה בכור גרעיני, והאם תכננה היא, בסיוע דרום קוריאה, להתחיל לפתח פצצה גרעינית.