"פנה לסעודיה משיקולים כספיים". משעל (צילום: חדשות 2)
"נתניהו הרג את התקווה". משעל | צילום: חדשות 2

התבטאות מפויסת מצד האויב המר? ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל הבהיר אמש (א') כי ארגונו מוכן "לחיות עם יהודים". עם זאת, משעל הבהיר כי הוא אינו מוכן להשלים עם נוכחותם של "כובשים", ובכך רמז לדרישת חמאס לסיום הכיבוש הישראלי בשטחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בצל הדיונים על הפסקת אש ברצועת עזה, הדגיש ארגון חמאס כי כל הסכם שמתגבש צריך להתבסס על הסרת המצור מעזה. משעל הזהיר כי הפלסטינים "לא יכולים לחיות בדו קיום" עם שכניהם בזמן שהאדמה כבושה.

בכיר חמאס, שהתראיין אמש לערוץ התקשורת האמריקני PBS מדוחא בירת קטאר, חזר על עמדת הארגון שדוחה הכרה בישראל כמדינה יהודית ואמר כי "רק מדינה פלסטינית עתידית לא כבושה תוכל לקבוע האם להכיר בישראל".

"אנחנו נאבקים בכובשים"

"אנחנו לא פנאטיים או פונדמנטליסטים, אנחנו לא נלחמים ביהודים בשל היותם יהודים - אנחנו נאבקים בכובשים", הסביר ראש הלשכה המדינית של חמאס. משעל גינה את מבצע "צוק איתן", שאותו כינה "עונש קולקטיבי" ותקף את ראש הממשלה נתניהו על כישלון השיחות המדיניות: "הוא הרג לנו את התקווה והחלום, וגם את היוזמה האמריקנית".

הוא פירט את דרישותיו המיידיות מישראל: "אנחנו צריכים נמל תעופה ונמל ימי, יש להסיר את המצור. כדי להפסיק את שפיכות הדמים, צריך לעצור את הכיבוש".

השבוע תיעדה הטלוויזיה הפלסטינית את יאסר עבאס, בנו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, בעת שקרא לחזרה פלסטינית לצפת. "בוא לכאן בני. מאיפה אנחנו?", קרא יאסר לבנו נאדר. בנו השיב לו מיד: "צפת, פלסטין". "ולאן אנחנו חוזרים?", שאל בנו של אבו מאזן את ילדו. "צפת, פלסטין", השיב לו הנכד של יושב ראש הרשות הפלסטינית. יאסר עבאס הצביע בשלב הזה על בנו ואמר: "זה הדור השלישי לנכבה".

הדברים נאמרו בזמן שעבאס ואחיו השתתפו בתרומת דם הפגנתית למען הפצועים מקרב העם הפלסטיני. "נודע לי לאחרונה שנתניהו רוצה להמשיך במשא ומתן איתנו", אמר יאסר עבאס עוד לפני שקרא לבנו. "הוא רוצה להמשיך איתנו במשא ומתן עד 2020 או 2030, כי הוא רוצה לחכות שהדור הראשון לנכבה ימות, וככה אנחנו נשכח את סוגיית הפליטים".