הון ושלטון: האופוזיציה המצרית גועשת בעקבות דיווחים בתקשורת האלג'יראית מהימים האחרונים, לפיהם מחזיקה משפחתו של נשיא מצרים חוסני מובארק בהון אישי ונכסים בשווי מצטבר של כ-40 מיליארד דולרים, בחשבונות בנק ומוסדות פיננסים בארצות הברית ובבנקים שוויצריים ובריטיים.

על פי הדיווחים, בנו של הנשיא המכהן, גמאל מובארק, מחזיק בהון אישי הנאמד ב-17 מיליארד דולרים, המפוזרים במספר בנקים שוויצריים, גרמנים, בריטים ואמריקנים. כמו-כן, מחזיק מובארק הבן בחשבון סודי בבנק השוויצרי "יו.בי.אס", שנתוניו לא ידועים - וכך גם בבנק "איי.סי.אם", גם הוא בשוויץ.

ומה באשר לסוזאן מובארק, הגברת הראשונה של מצרים? על פי הדיווחים המסעירים, הרי שהיא מחזיקה בהון אישי המוערך בין שלושה לחמישה מיליארד דולרים "בלבד" - כולם מושקעים בבנקים אמריקנים. עם זאת, על פי הדיווחים, מחזיקה מובארק בבעלותה גם נכסי נדל"ן בעלי ערך רב במספר בירות אירופה - ובהן לונדון, מדריד ופריז.

אך ב"תחקיר המקיף" שערכו באלג'יריה, גילו כי הונו של בן נוסף במשפחה, עלאא', נאמד בכשמונה מיליארד דולרים - המושקעים אף הם בבנקים ובנכסים בארצות הברית ובאירופה, ואילו הונו האישי של הנשיא עצמו, חוסני מובארק, מוערך ב-15 מילארד דולרים.

מתיחות גואה בצפון אפריקה

מספרים מטורפים? באלג'יריה יש הסבר להכל. "סכומי העתק מגיעים מעסקאות נשק, שחיתות, עסקאות נדל"ן סודיות והשקעות לא מדווחות בשרם א-שייח'", דיווחו כלי תקשורת במדינה.

רבים ממנהיגי העולם הערבי נמנים בצמרת רשימת האנשים העשירים בעולם. כך למשל, מוערך הונו של מלך סעודיה עבדאללה בן עבד אל-עזיז גם כן בעשרות ואף מאות מיליארדי דולרים. אם כי הרקע לדיווחים האלג'יראים מטיל את מהימנותם בספק רב.

רק בשבוע שעבר הגיעה לשיאה "מלחמת העולם" של הכדורגל בין שתי המדינות, בקרב הסוער על ההעפלה למונדיאל. אירועי האלימות הקשים שקדמו למשחקים, במהלכם ואחריהם גרמו למשבר אמיתי ביחסים בין שתי המדינות, ששיאו היה בהחזרת השגריר המצרי באלג'יריה להתייעצות בקהיר.

שליט לוב מועמר קדאפי, הוזעק בימים האחרונים לתפקיד המתווך והמגשר בין שתי המדינות בעקבות לחץ בינלאומי להביא לסיום המשבר בין המדינות. אחרי שסחף אחריו מאות יפהיפיות איטלקיות בביקורו האחרון ברומא, בעולם מקווים כי גם במערכת היחסים המתוחה הזו יצליח קדאפי לרשום הישגים.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2