"ביקשנו מארה"ב סוללות פטריוט", אל-חאטיב וקרי (צילום: רוייטרס)
"ביקשנו מארה"ב סוללות פטריוט", אל-חאטיב | צילום: רוייטרס

האם טילי פטריוט יוצבו כהגנה מהתקפות אסד בצפון סוריה? קשה להאמין שזה יקרה בקרוב, אבל על פי מנהיג האופוזיציה הסורית במדינה, מועז אל-חאטיב, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי "שוקל את העניין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אל-חאטיב ייצג היום לראשונה את סוריה באופן רשמי בפסגת הליגה הערבית ה-24 שהתקיימה היום בדוחא, קטאר. בנאום ארוך ונרגש הוא פירט את מאבקם הממושך של המורדים בכוחות אסד.

הוא ציין כי בידי המורדים כלי נשק מועטים להילחם בצבאו של אסד, שמחזיק מטוסים, מסוקים וטילים רבים. אל-חאטיב קרא לאומות המאוחדות לפעול ולקחת חלק משמעותי ביותר בניסיון להביא לסיום הסכסוך בן השנתיים בסוריה, והאשים את שלטון אסד בסירוב לפתור את המשבר.

"לא רוצים להילחם - אלא להגן"

בהמשך ציין אל-חאטיב כי שוחח לאחרונה גם עם מזכיר המדינה האמריקני הטרי, ג'ון קרי, וביקש ממנו לסייע בהגנה על האזרחים הסורים, על ידי הצבת סוללות טילי פטריוט בצפון סוריה, כנגד טילי הסקאד שמשגרים כוחות אסד.

"ביקשתי מקי להרחיב את המטרייה האווירית של הפטריוט טלכסות צפון סוריה והוא הבטיח ללמוד את הנושא", הבהיר אל-חאטיב, שהתייחס להחרבת מערך ההגנה האווירי של כוחות נאט"ו שנשלח בשנה שעברה לאזור טורקיה.

הליגה הערבית. התפתחות חיובית (צילום: חדשות 2)
כינוס הליגה הערבית, ארכיון | צילום: חדשות 2

"אנחנו עדיין מחכים להחלטת נאט"ו בנוגע להגנה על חיי בני אדם, לא כדי להלחם אלא כדי להגן על האזרחים", טען אל-חאטיב. אל-חאטיב ביצע את ההופעה הרשמית והחשובה על אף שהודיע על התפטרות מתפקידו כראש קואליציית המורדים הסורית ביום ראשון האחרון.